Jacobus Henricus Van 'T Hoff Hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 29 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  jacobus h van't hoff hayatı

  Jacobus Henricus Van 'T Hoff Kimdir

  Nobel Kimya Ödülü sahibi Hollandalı kimyacı Jacobus Henricus van 't Hoff 30 Ağustos 1852 tarihinde Rotterdam'da dünyaya geldi.
  Jacobus Henricus Van 'T Hoff'un en önemli çalışmaları arasında,kimyasal kinetik, kimyasal denge, ozmotik basınç ve kristalografi bulunur.
  Van 't Hoff, günümüzde anladığımız anlamdaki fiziksel kimya disiplininin temellerini oluşturmuştur. Fransız kimyacılar Antoine Lavoisier ve Louis Pasteur ile Alman kimyacı Friedrich Wöhler ile birlikte tüm zamanların en büyük kimyacısı olarak kabul edilir.

  [​IMG]

  Jacobus Henricus Van 'T Hoff genç yaşından itibaren bilim ve doğayla ilgilendi. Delft Teknik Üniversitesinde sonra Leiden Üniversitesi'nde kimya okudu. 1874 yılında Utrecht Üniversitesi'nden doktora derecesini alan Jacobus Henricus Van 'T Hoff 1878'de Johanna Francina Mees ile evlendi. İki kız, iki de erkek olmak üzere 4 çocukları oldu.

  Jacobus Henricus Van 'T Hoff Kimyasal kinetik alanındaki çalışmalarını 1884 yılında Études de Dynamique chimique adı altında yayınladı. Bu eserinde, bir reaksiyonun derecesini tayin etmede grafik kullanımına ilişkin yeni bir metod tanımlıyor ve kimyasal dengeye termodinamik yasalarını uyguluyordu.
  1886 yılında seyreltik çözeltilerle gazlar arasındaki benzerliği kanıtladı. 1895 yılına kadar Svante Arrhenius'un elektrolitlerin disosyasyonu teorisi üzerinde çalışan Jacobus H. Van 'T Hoff 1896'da Berlin'de Prusya Bilimler Akademisi profesörü oldu. 1897'de Alman kimyacı Wilhelm Ostwald ile birlikte Zeitschrift für physikalische Chemie adlı bilimsel dergiyi kurdular.Van 't Hoff, kimya bölümü başkanı olmadan önce Amsterdam Üniversitesi'nde 18 yıl boyunca kimya, mineraloji, ve jeoloji profesörü olarak görev yaptı. Çözeltiler üzerine yaptığı çalışmalar sonucu 1901 yılında Nobel Kimya Ödülüne layık görüldü.

  Ünlü kimyacı Jacobus Henricus Van 'T Hoff 58 yaşında, Berlin yakınlarındaki Steglitz'de hayatını kaybetti.

  kaynak: vikipedi