Johann Mattheson Kimdir

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 27 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin  Johann Mattheson biyografisi

  Johann Mattheson Kimdir Hakkında Bilgi

  Alman besteci, teorisyen ve sözlük bilimci Johann Mattheson 28 Eylül 1681tarihinde doğdu. İlk profesyonel müzik eleştirmeni olarak ün kazanmıştır.

  6 yaşından itibaren klavyeli çalgılar, keman ve kompozisyon dersleri alan Johann Mattheson hayatı, 9 yaşında beste yapmaya başladı. 15 yaşında kadın rollerinde oynamak üzere soprano olarak Hamburg Operası'na girdi. Johann Mattheson sesi kalınlaştıktan sonra tenor olarak operada kaldı.

  1703'de Hamburg'da besteci Handel ile tanıştı. Aynı sene ikisi de Lübeck kentine giderek emekli olan Dietrich Buxtehude'in yerine orgcu olmak için gitti. Ama her ikisi de, görevi alabilmek için Buxtehude'nin kızı ile evlenme şartını öğrenince bu işten vazgeçip Hamburg'a geri döndü.

  1704'te Hamburg'daki İngiliz büyükelçisinin oğlu Cyrill Wich'in özel öğretmeni oldu ve daha sonra babası büyükelçi John Wich'in özel sekreteri oldu. Bach ile olan tartışmalarının temelinde bu kıymetli özel öğrenciyi Mattheson'un Handel'den çaldığı iddiası olduğu söylenir.
  [​IMG]

  Johann Mattheson, diplomatik görevini 1715'te Cyrill Wich, babasının yerine büyükelçi oluncaya kadar sürdürdü. 1709'da bir İngiliz rahibin kızı olan Catherine Jennings ile evlendi. 1715 yılında Hamburg Katedrali'nin müzik direktörü oldu. 1719'da işitme duyusunu yitirdi ve 1728'de sağırlığı nedeniyle görevini bıraktı.

  Artık müzik icra edemediği için kitap yazmaya yöneldi ve bir çok kitap yazdı. Bunlardan biri Bach'tan bahseden ilk yazılı eserdir. En önemli kitabı Der vollkommene Capellmeister'dir. Grundlage einer Ehren-Pforte adlı eserinde 149 bestecinin hayatını incelemiştir. Johann Mattheson'ın yazdıkları, döneminin müzik dünyasını anlamak için en önemli kaynak olmuştur.

  Besteci, 1730'lara kadar verimli bir besteci idi. Özellikle dinsel müzikler ve operalar besteledi ancak eserlerinin çoğu II. Dünya Savaşı sırasında ortadan kayboldu.Johann Mattheson, yıllar sonra el yazmalarının Hamburg bombalanmadan önce Devlet Kütüphanesi'nden Dresden'deki güvenli bir yere taşındığı, Rus askerler tarafından oradan alınıp St. Petersburg'a götürüldüğü ve savaş sonrasında Mattheson ve J.S. Bach'ın eserlerine meraklı bir Ermeni akademisyen tarafından Erivan'a getirildiği ortaya çıktı.

  Kaynak: vikipedi