Johann Wolfgang Von Goethe Kimdir, Hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Lavinia tarafından 27 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Johann Wolfgang von Goethe biyografisi

  Johann Wolfgang von Goethe hakkında bilgi


  Alman edebiyatçı Johann Wolfgang von Goethe 28 Ağustos 1749 tarihinde Frankfurt'ta dünyaya geldi. Goethe, şiir, drama, hikâye (düzyazı ve dörtlük şeklinde), otobiyografik, estetik, sanat ve edebiyat teorisi, ayrıca doğa bilimleri olmak üzere birçok esere imza atmıştır. Babası tarafından Aydınlanma düşüncesinin ideallerine göre yetiştirilen Goethe küçük yaşta Fransızca, Latince ve Eski Yunanca öğrendi, güzel sanatlar ve tiyatroyu tanıdı.

  [​IMG]

  1765 yılında Hukuk eğitimi almaya başladı fakat hastalanıp evine döndü. Din ve mistisizmle tanışması bu dönemdedir. İyileşince, hukuk eğitimini Strasbourg’da tamamladı. 1775 yılında Weimar Dükü tarafından elçilik danışmanlığına atandı ve 1782’de “von” unvanını aldı.
  1786’da Roma’ya giderek güzel sanatlar alanında incelemeler yaptı. Sicilya’da botanikle ilgilendi. Almanya’ya dönüşünden sonra evlenen Goethe'nin doğan beş çocuğundan sadece birisini yaşatabildiler.
  Siyasi karışıklar ve toplumsal patlamalara, 1805’de Schiller’in ölümü de eklenince çok sarsılan Goethe, Jena’dan ayrıldı. Yaşı da hayli ilerlemişti, köşesine çekildi; yazdı, durmadan yazdı ve hayatının en üretken dönemini geçirdi. 22 Mart 1832 tarihinde Weimar’da hayatını kaybetti.