John Cage Biyografi

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 5 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  John Cage Kimdir Biyografisi

  John Milton Cage Hakkında Bilgi


  Amerikalı Besteci John Cage 5 Eylül 1912 tarihinde Los Angeles'da doğdu. Filozof, yazar ve baskıcı olan Cage, liseyi sınıf birincisi olarak bitirdi. 1938 yılında vurmalı çalgılar orkestrası kurdu ve farklı ilginç bir piyanoyu konserlerinde kullandı.John Cage bu ilginç piyanonun tellerini birbirine bağlayıp, aralarına lastik, tokmak, tahta gibi değişik şeyler yerleştirerek farklı sesler çıkardı.
  John Cage İlk yapıtına Landscape No: 5 adını verdi. 42 plaktan çıkan sesleri önce bir manyetik teyp bandı üzerine kaydetti, sonra bunu kesti, değiştirdi ve tekrar birleştirdi.
  29 Ağustos 1952'de üç akımı bir tek nota çalmadan canlandıran 4'33" (dört dakika otuz üç saniye) adlı bestesiyle sessizliğin, müziğin bir öğesi olduğu mesajını vermek istediğini söylemiştir.John Cage, bu besteyi yapmasına neden olan en önemli etkenin, yakın arkadaşı ressam Robert Rauschenberg olduğunu söylemiştir.
  1951 yılında Rauschenberg, Beyaz Boyamalar adını verdiği bir seri tabloyu yapar. Bütünüyle beyaz boyalı 7 parçadan oluşan bu yapıt, besteciye ilham kaynağı olmuştur.
  John Cage 12 Ağustos 1992 tarihinde hayatını kaybetmiştir.
  Kaynak: vikipedi