Josephine Baker Kimdir Hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Nehir tarafından 18 Ocak 2014 başlatılmıştır.


 1. Josephine Baker Hakkında Bilgi

  Josephine Baker (d. 3 Haziran 1906, St. Louis, Montana, ABD – ö. 12 Nisan 1975, Paris), 1920′lerde Paris’te fırtınalar estiren ve Siyah Amerika kültürünün güzellik ve canlılığının simgesi haline gelen kadın dansçı ve şarkıcı.
  Baker, sonradan kendisini üne kavuşturan görkemli gösterilere daha çocukken eğilim duymaya başladı. Genç yaşta dansçı oldu ve 16′sında Philadelphiah bir dans topluluğu ile turneye çıktı. 1923′te Boston’daki bir gösteriye figüran olarak katıldıktan sonra,
  New York’a giderek Broadvvay’de Chocolate Dandies (Çikolata Züppeler) gösterisinde ve Harlem Plantation Club’da varyeteye çıkarak ün kazanmaya başladı. 1925′te Paris’e gitti. Theâtre des Champs-Elysees’de La Revue negre’de (Siyah Revü) dans etti ve Fransa’ya le jazz hot’u (sıcak caz) tanıttı. Meslek yaşamını Paris’te sürdüren Baker, 1937′de Fransız yurttaşı oldu. Profesyonel olarak ilk kez 1930′da şarkı söyledi; dört yıl sonra şarkıcı olarak beyazperdede gözüktü ve bir komik operada başrolü oynadı. II. Dünya Savaşı öncesinde birkaç filmde daha rol aldı.
  Fransa’daki Alman işgali sırasında Kızılhaç ve Direniş hareketiyle işbirliği yapan Baker Özgür Fransa kuvvetlerinin bir üyesi olarak Afrika ve Ortadoğu’daki birlikleri eğlendirmede görev aldı. Resistance rozetinin yanı sıra Croix de Guerre ve Legion d’Honneur nişanlarıyla ödüllendirildi. Savaştan sonra zamanının büyük bölümünü Fransa’nın güneybatısındaki Les Milandes adlı malikânede geçirdi ve “bir kardeşlik denemesi”, “gökkuşağı ailesi” olarak tanımladığı amaçla 1950′de çeşitli milliyetlerden bebekleri evlat edinmeye başladı. Les Milandes’a kaynak sağlayabilmek için 1956′da yeniden sahneye dönmek zorunda kaldı ve 1959′da Paris revüsünde başoyuncu oldu. 1960′larda insan haklan gösterilerine katılmak üzere birkaç kez ABD’ye gitti; 1973′te New York sahnelerine görkemli bir dönüş yaptı.
  1949′da yayımlanan, Les Memoires de Josephine Baker (Josephine Baker’m Anıla- n) dışında, Steven Papich’in Remembering Josephine Baker (1976; Josephine Baker’ın Anısına) adlı yaşamöyküsü kitabı vardır.