Justus von Liebig hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 12 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Justus von Liebig kimdir hayatı çalışmaları

  Justus von Liebig, ondokuzuncu yüzyılın en büyük kimyacılarından biridir. Almanya'da bir kimyacının oğlu olarak doğdu.1822'de kimya okumak üzere Paris'e gitti. Fransada'ki laboratuvarları gezdi ve kimyanın buradaki düzeninden etkilendi. Almanya'ya döndüğünde 1824 yılında Giessen Üniversitesi'nde kendi araştırma laboratuvarlarını kurdu. Burada, bireysel araştırmalardan çok, takım çalışmaları destekleniyordu. Liebig'in laboratuvarı, Avrupa'nın en iyi donanımlı laboratuvarlarından biriydi. (Liebig, gazı sıvılaştıran soğutucu bir aygıt olan Liebig yoğunlaştırıcısını bulmuştur).

  Justus von Liebig Çalışmaları, özellikle Alman boya ve ilaç endüstrisinin gelişmesinde etkili oldu. 19. yüzyılda Alman Üniversiteleri, bütün dünyada yeni kurulan üniversitelerinin örnek aldığını bilimsel araştırma merkezleri haline geldi. Liebig, laboratuvarların ilk kurucusudur. 1835'de gümüşleme yöntemini keşfeden Liebig, ayna yapımında da önemi büyüktür. Diğer bilim insanlarının aksine, Liebig, organik ve inorganik bileşiklerin kesin bir kurala bağlı olarak ayrılmadığını, ileride şeker, aspirin ve morfin gibi maddelerin de yapay olarak üretilebileceğini belirtti.
  Liebig, ayrıca Almanya'da bilimsel odaklı tarımı ve gübrelemeyi destekledi. 2. Dünya Savaşından sonra Giessen Üniversitesinin ismi Justus-Liebig-Universität Giessen olarak değiştirildi ve onun adına ithaf edildi. 1953'te Almanya posta şirketi Liebeg adına bir pul bastırdı.