Kâbe’nin tarihçesi nedir?

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Suga tarafından 12 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. Suga

  Suga Süper moderatör Yönetici


  Kâbe’nin tarihçesi nedir?
  Kâbe ilk defa Hazreti Adem Aleyhisselâm tarafından inşa edildi. Elbette bu ilk insan ve ilk peygamber olan Adem Aleyhisselam, Kâbe’yi inşa ederek Alah’ın (c.c.) emrini yerine getiriyordu. Nesiller içerisinde Kâbe Hazreti İbrahim Aleyhisselam zamanına kadar pek çok afat, tufan gördü ve tamamen yıkılarak temelleri de Arabistan kumlarında gömülerek kayboldu.

  Hazreti İbrahim Aleyhisselam, Allah’ın (c.c.) emri ve işaretiyle Filistin’den Kâbe’nin şu anda bulunduğu bölgeye geldi ve burada Kâbe’yi inşa edecek en uygun yeri tesbit etmek üzere eşi Hazreti Hacer validemiz ve oğlu İsmail Aleyhisselam’ı çöl alanda Allah’a (c.c.) emanet etti.

  İsmail Aleyhisselam o esnada henüz emzikteydi. Çöl sıcağı, susuzluk ve açlık karşısında İbrahim Aleyhisselam Allah’a olan güven ve itaati ile kucağında İsmail Aleyhisselam ile Hacer validemizi orada bırakıp giderken, bu emre itaatinden caymamak için arkasına dönüp bakamamıştı. Hazreti Hacer Validemiz arkasından üç sefer “Ya İbrahim, beni ve şu sabiyi bu kavuran sıcakta bırakıp nereye gidiyorsun” diye seslenirken, bir yandan dökülen gözyaşlarıyla Hazreti İsmail Aleyhisselamın dudaklarını silerek susuzluğunu gidermeye çalışıyordu. İbrahim Aleyhisselam dönüp bakamadı. Sonun da Hacer validemiz “Ya İbrahim, gitmeni Allah mı istedi” diye sordu. İbrahim Aleyhisselam o zaman dönerek, “evet ya Hacer, bunu Allah istedi” dedi. Hazreti Hacer validemiz bunun üzerine “O zaman Allah bizi korur” diyerek Hazreti İbrahim Aleyhisselam’ı yoluna bıraktı. Hazreti İbrahim Aleyhisselam o zaman şöyle dua etti:

  -Ya Rabbim, sen onlara bazı meyvelerinden rızık ver ki sana şükredenlerden olsunlar.

  Hazreti İbrahim Aleyhisselam, Kâbe’yi inşa edecek en uygun alanı tesbit ettiğinde temelini kazmaya başladı. Bir süre sonra Hazreti Adem Aleyhisselam’dan kalan temellere ulaştı. Gerçekten de Kâbe yeniden tam olarak burada inşa edilecekti.

  Kâbe’nin inşaatına tek başına başlayan Hazreti İbrahim Aleyhisselam, duvarlar yükselmeye başlayınca daha yukarıya çıkabilmek için bir taş getirdi. BU taşın üzerine çıktığında, duvarları yükselttikçe taş da yükselerek Hazreti İbrahim Aleyhisselama yardımcı oluyordu. Bahsedilen taş, Hazreti İbrahim Aleyhisselamın ayak izlerinin de bulunduğu ve bugün Kâbe’nin kapı cenahında bulunan İbrahim Makamı denen korunak içindeki taştır. Allah’ın (c.c.) bir yardımcı olarak görevlendirdiği bu taş sayesinde Hazreti İbrahim, Kâbe’nin duvarlarını yükseltebiliyor, daha yukarıya duvar örebiliyordu.

  Kâbe ismi Araplar tarafından, küp şeklinde benzetildiği için kullanılmaktadır. Yaygın olarak kullanılan diğer isim ise “Beytullah“, yani “Allah’ın evi“dir.