Kabeyi Görünce Yapılacak Dualar

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Yavuz tarafından 13 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Kabeyi ilk Defa Görenin Okuyacağı Dua

  Kabe yer yüzünde müslümanların en kutsal mekanlarının başında gelmektedir. Hz. Adem babamız Cennetten indirildiği zaman Arafat denilen tepe indirilmiş ve Hz. Havva ile birbirlerini bu tepede bulmuşlardır. Hz. Adem aleyhisselam Cenabı Allah'ın emri ile Kabe'yi ilk inşa eden peygamberdir. Daha sonra felaketler ve Nuh tufanı esnasında temelleri kaybolmuştur. Hz. İbrahim zamanında Cenabı Allah habibine Kabe'nin yerini bildirerek tekrar aynı temeller üzerine yapılmıştır. Hz. İbrahim Kabe'nin temellerini bulup duvarlarını yükselttiği zaman Cenabı Allah'a insanların burayı ziyaret etmesi için duada bulunmuştur. Cenabı Allah Habibi Hz. İbrahim'in duasını kabul buyurmuş ve kıyamete kadar müslümanların uğrak yeri ve mulkaddes kılınmıştır.

  Hz. Muhammed Mustafa aleyhisselam Efendimize peygamberlik gelmeden önce müşrikler son kez kabeyi onarmışlar ve Peygamber Efendimizin hakemliğinde Hacerül Esvedi yerine koymuşlardır. İslamın ilk yıllarında müslümanlar Mescidi Aksaya yönelerek namaz kılıyorlardı. Peygamber Efendimizin kalbinden ise sürekli Hz. Adem'in inşa ettiği Kabe'ye yönelmek geçiyordu. Sonunda Medine de Cenabı Allah'ın emri geldi ve müslümanların son kıblesi belirlenmiş oldu. Cenabı Allah Bakara suresi 149. ayeti kerimede; "Nereden yola çıkarsan çık (namazda) yüzünü Mescid-i Haram tarafına çevir. Bu emir Rabbinden sana gelen gerçektir. (Biliniz ki) Allah yaptıklarınızdan habersiz değildir." buyurmuştur. Bu yüzden Kabe yer yüzünde ki yer ve yapılardan çok farklı ve mukaddes bir değere sahiptir. Müslümanların hepsi o tarafa yönelerek Cenabı Allah'ın emrini yerine getirmiş oluyorlar. Yoksa Kabe'nin kendisine yapısına secde etmiyorlar.

  Duaların kabul olduğu önemli yer zamanlar vardır. Bunlardan bir tanesi de Kabe'yi canlı olarak ilk gördüğünde kişinin yaptığı duadır. Ömründe kabeyi hiç görmemiş bir kimse hacca yada umreye gittiği zaman Kabe'yi düzgün bir şekilde görecek açıya gelene kadar başını kaldırmaz. Uygun pozisyon aldığı zaman başını kaldırıp Kabe'ye bakar ve içinden geldiği gibi dua eder. Duası bitene kadar gözlerini Kabe'den ayırmaz. Diğer zamanlarda ise özellikle namaz esnasında secdeye değil Kabe'ye bakmak gerekmektedir. Kabe'yi ilk gördüğümüzde Cenabı Allah'tan dinimiz dünyamız ve ahretimiz için ayırlı olanı ile tüm dünya müslümanlarının selameti için dua etmeliyiz.
  [​IMG]
  yavuz yıldırım@webokur.net