Kader, kaza, alın yazısı, irade, ecel, rızık ve tevekkül kavramlarının anlamları

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Lavinia tarafından 20 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Kader: Allah'ın geçmişten geleceğe ait, her ne varsa, bunların hepsini ilmi ezelisi ile bilip takdir etmesi şeklinde tanımlanır. Kader, Hak Teâlâ nın, ezelden ebede kadar olmuş ve olacak her şeyin, her şeyini ve her hâlini, zamanını ve mekânını, sıfatlarını ve özelliklerini ezelî ilmiyle bilip, ona göre, takdir etmesidir.

  Kaza: kaderde planlanan bir şeyin yaratılması, varlık sahasına çıkarılmasıdır. Kaza zamanı gelince ezelî ilmine ve takdirine uygun olarak eşya ve olayları yaratması şeklinde de tanımlanır.

  Alın yazısı: daha doğmadan önce insanın başına gelecek şeylerin Allah tarafından takdir edilmesidir. Kader de denir. Kısaca insanın başına gelecek şeylerdir.

  İrade: bir şeyi yapıp yapmamaya karar verme gücü olarak tanımlanır.

  Ecel: kelime olarak mutlak vakit, bir şeyin müddeti veya bir şeyin müddetinin sonu anlamına gelmektedir. Yaşamın sonu, ölüm zamanı olarak da tanımlanır.

  Rızık: Allah'ın bütün yarattıklarına verdiği nimet olarak tanımlanır. Ayrıca yiyecek, içecek şey, azık anlamlarındadır.

  Tevekkül: yeryüzündeki tüm olayların Allah'ın kontrolünde gerçekleştiğini, O dilemeden hiç kimsenin kendisine yarar veya zarar dokunduramayacağını bilen insanın, Allah'a güvenip dayanması şeklinde tanımlanır.