Kadın Elbisesinde Aranan Özellikler

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve webkolik tarafından 4 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici  Kadın elbisesinde aranan özellikler nedir?

  İslam bilginleri kadının avreti ve elbisesi hakkındaki bütün ayet ve hadisleri göz önüne alarak kadın elbisesi için aşağıdaki özelliklerin şart olduğunu belirlemişlerdir:

  1. Cilbab ayetinde anlatılan biçimde bütün bedeni örten bir elbise olmalıdır.

  2. İnce ve şeffaf olmamalıdır. Çünkü giyinmekten amaç, bedeni göstermemektir. Halbuki seffaf bir elbise tüm vücudu gösterir, hattâ bazan daha câzip hale getirir. Dolayısı ile bu tarz bir elbise giyen bayan "zinet yerlerini göstermesinler" emrine uymuş olamaz.
  3. Dar olup, vücut hatlarını belli etmemelidir. Dar elbise giyen kadını Peygamber Efendimiz çıplak saymış ve cehennemlik olduğunu bildirmiştir.

  Hz. Ömer'in Halifeliğ döneminde halka dağıtılan bir çeşit elbisenin, vücut hatlarını belli edeceği için kadınlara giydirilmemesini emretmiştir.Kadının vücut hatlarını dışarı vuran elbiseye bakmak o uzuvlara bakmak sayılmıştır.

  4. Kadının kokusunu yabancılar duymamalıdır. Allah Resûlü Efendimiz, kokuyu çok övmek ve tavsiye etmekle beraber, başkalarının duyacağı şekilde koku sürünüp çıkan kadının zina etmiş gibi günah alacağını bildirmiştir. Koku sürünüp camiye giden kadının namazının kabul olunmayacağını haber vermiştir.

  5. Erkek elbisesine benzememelidir. Allah Resûlü Efendimiz, "erkeğe benzeyen kadına ve kadına benzeyen erkeğe Allah lânet etsin" buyurmuş ve böyle olanları evlerinize sokmayın, diye emir vermiştir.

  6. Elbisenin kendisi de süslü olmamalıdır: Çünkü kadınların yabancılara zinetlerini göstermeleri âyetle yasaklanmıştır. Allah Resûlü kendisine bîat eden kadınlardan, cahiliyye kadınları gibi, zinetlerini göstererek çıkmamaları üzere bîat almıştır.

  Kadının yabancıya göstermediği elbisesi istediği kadar süslü olabilir.

  7. Gayrı müslimlerin özel elbiselerine benzememelidir. Çünkü Efendimiz,"Kim hangi millete benzerse ondandır" buyurmuş ve müslümanları devamlı, başkalarından ayrı olmaya çağırmıştır.

  8. Üstünde Kur'ân-ı Kerîm âyetleri işlenmiş olmamalıdır.

  9. Ayakkabılar dikkat çekilecek derecede ses çıkaracak türden olmamalıdır.

  Kadın süslü püslü elbiselerini namahremi olmadığı yerde, evinde, kocasının yanında giyecektir.

  İslam dini sanıldığı gibi kadının süslenmesini ve güzel giyinmesini yasaklamamış, tersine izin vermiştir. Hattâ altın ve ipek gibi değerli takı ve kumaşları erkeğe yasaklarken kadınlara serbest etmiştir. Çünkü kadınlar tabiaten süslenmeye eğilimlidir.