Kadın, Erkek ve Duygular

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 21 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin  Kadın, Erkek ve Duygular hakkında

  Kadınların ve erkeklerin yetiştirilmesindeki farklı birçok yönü düşünelim. Geleneksel olarak duyguların sergilenmesi erkeklerde zayıflık olarak görülür. Erkeklerin güçlü ve akılcı olması beklenir. Örneğin ''Erkekler ağlamaz'' deyişi birçok erkek tarafından kabul görmüştür. Her zaman görev başında olmaları gerektiği öğretilmiştir. Erkeklerin hissetmesine izin verilen tek duygu kızgınlıktır, kontrollü olmak gerektiğinde kızgınlıklarını bile dizginlemeleri beklenir. Kızgınlığın dışa vurumu sözlü veya bedensel şiddete dönüşebilir.

  Erkeklere hırçın ve hırslı olmaları öğretilmiştir. Erkek çocuklar oyunlarında bile bu hırçınlığı tecrübe eder, tabancalarla savaşçılık oynarlar, rekabete dayalı sporlar yaparlar yani maharetli olmaları gerekir.

  Diğer açıdan bakıldığında kadınlar ise geleneksel olarak bakıcı-besleyici olarak yetişirler; duygularda hassasiyet besleyicilikle beraber yürür. Kadınlara birbirlerine, çocuklarına ve hayatlarındaki erkeklere karşı sıcak, destekçi olmaları öğretilir. İlişkiler ve sıkı dostluklar Batılı kadının sosyalleşmesinin önemli unsurları arasında ilk sırada gelmiştir.

  Erkek çağdaşları ile zıt olarak kadınların ağlaması kabul gören bir şeydir. Öfkeden ise kaçınması, korkması gerekir.

  Kadınlar güç birliği kurmaya ve hislerini paylaşmaya daha meyillidir. Yarışmaktan ziyade iş birliği yapmaya dönük yetiştirilirler. Duyguları paylaşmak kadınlar için daha ''doğaldır.''

  Cinsiyet farklılıklarının suni olarak belirlenmiş olduğunu fark edin. Kültürel beklentilerin sonuçlarıdırlar. Şans bu ya, bu beklentiler değişiyor. Örneğin yeni nesil yetişkin erkekler bakıcılık-besleyicilik yapmanın kabul edilebilir olduğunu öğreniyor ve kadınlar, eskiden erkeklerin elinde olan yarışmacı alanlarda (iş ve sporda) başarı göstermeye başlıyor. Yine de toplum erkeklerin ve kadınların davranışlarını belirleyen beklentilere hala sahip.

  Hem erkekler, hem de kadınlar tarihin ve toplumun geleneksel beklentilerin etkilerinin farkında olmalı; ama bunların sadece etki olduğunu anlamalı. Siz bireysiniz ve kendi tercihlerinizi yapıp, kendi duygularınızla başa çıkabilirsiniz.
  [​IMG]

  webokur.net