Kadına Şiddete Hayır Figürleri

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Yavuz tarafından 8 Mart 2013 başlatılmıştır.


 1. Dünya Kadınlar Günü Kadına Şiddet Ve Erkek

  Kadına Şiddet Olayında Erkeğin Rolü ve Figüranlığı​


  8 Mart Dünya KAdınlar günü münasebetiyle sosyal medya da kaç günden beri bazı paylaşım çalışmalarını takip etmekteyim. Tabi ki insanlar mevcut şartlarda kadına uygulanan şiddeti her enstruman ve argümanı kullanarak yansıtmaya çalışıyorlar. Fakat paylaşımlarda genel olarak eli sopalı erkeğin konu mankeni olarak kullanılıp, şiddetin ana kaynağı olarak figüre edilemsini çok doğru bulmuyorum. Mutlaka şiddetin en göze çarpan yönünü taşımaktadır. Gelgör ki kadına şiddet onu sadece darp etmekle sınırlı değildir.

  Kadına şiddet uygulayan erkeğin karikatürize edildiği karelere utanarak bakıyor, uyguladığı şiddeti değişik aykırı cümleler ile destekleyen konuşma karelerini öfkeyle okuyorum. Mutlaka dikkat çekici oluyordur, fakat bir o kadar da gündem saptırıcı bir unsur olarak kullanılmaktadır. Kadına asıl şiddeti emperyalizmin getirmiş olduğu global yaşam standartları uygulamaktadır. Ekonomik yaptırımlar ve adaletsiz gelir dağlımı ile erkeğin pisikolojisini bozup, kadını ise olası gereken konum ve statünün dışına itmeye çalışan sistem ve ideolojileri bu karikatürler sansürlemekte gizlemektedir.

  Kadına bu zorlu çark içerisinde çoğu kez kendi cinsleri bile acımamaktadır. Zarif ve arin ruhaniyeti, duygusal yapısı ile çirkin hoyrat rekabetlere zorlalan kadın aslında en baştan ayağı yerden kesilip boynu gökten asılmıştır. Bunun için mutlaka toplum kadını ve erkeği ile islam ahlakı çerçevesinde eğitilmeli, global sistemlerin ezici çarklarından haberdar edilerek bilinçlendirilmelidir. Kadın Cenabı Allah'ın özelde erkeğe genelde ise tüm doğaya lütfu ve emanetidir. Konu ile ilgili tarihsel ve islami bilgi için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.
  8 Mart Dünya Kadınlar Gününe Farklı Bir Bakış
  [​IMG]
  yavuz yıldırım@webokur.net​