kadınların vatandaşlık görevleri nelerdir

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Ceren tarafından 10 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör


  kadınların vatandaşlık görevleri nelerdir

  Vatandaş: Aynı topraklar üzerinde yaşayan ve aynı devlete bağlı bireylere denir. Vatandaşlık önemli ve kutsal bir bağdır.Kadınların vatandaşlık görevlerini üç ayrı başlık altında inceleyebiliriz. 4. vatandaşlık görevi askere gitme erkeklere mahsus bir görevdir. Bu nedenle onu konumuzda incelemeyeceğiz.

  1-SEÇME VE SEÇİLME HAKKI:
  Milletvekili, muhtar, belediye başkanı ve diğer temsilcilerin katıldığı seçme işine seçim denir. 18 Yaşını dolduran her Türk genci seçme hakkına sahiptir. Seçimlere katılmak bireylerin hakkıdır.
  2-KANUNLARA UYMAK:
  Devlet toplumun düzenini sağlamk için kurallar koyar. Aile okul ve toplum kurallarına uymak bize yarar sağlar. Kanunlara uymayanlar cezalandırılır. Kanunlara uyulmadığı zaman toplumun düzeni bozulur. Kanunlara uymazsak suçlu duroma düşeriz.
  3-VERGİ VERMEK:
  Devletin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için insanlardan aldığı paraya vergi denir. Vergi paraları bize: yol, okul, hastane, okul, köprü olarak geri döner. Ülkemizdeki vergiler başlıca şunlardır: Gelir vergisi, kurum vergisi, emlak vergisi, damga vergisi ve katma değer vergisidir.
   
  Son düzenleme: 13 Kasım 2014