Kadir Gecesi Hangi Gecededir ?

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Elif tarafından 10 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Kadir Gecesi Hangi Gecedir ?

  Mübarek Kadir gecesi, en kıymetli rivayetlere göre, ramazan-ı şerifin yirmi yedinci gecesine rastlamaktadır. Kadir gecesi, hakkında başlı başına sure bulunan nadir gecelerdendir. Tarih boyunca, bu sureyi konu alan ve bu vesileyle Kadir gecesinin faziletinden bahseden çok sayıda eser kaleme alınmıştır. Pek çok müellif, bu sureyi tefsir etmeye , kadir gecsinde bulunan hikmetleri ve faziletleri ortaya çıkarmaya gayret etmiştir. Manastırlı İsmail Hakkı da o müelliflerden biridir. Kendisi diğer İslam birimleri olan akaid, hadis ve fıkhın yanında tefsirle de ilgilenmiş, darülfununda (üniversite) tefsir dersleri vermiş ve tefsirle alakalı çalışmalar yapmıştır. Manastırlı İsmail Hakkı'nın Kadir suresinin tefsirine ve Kadir gecesinin faziletine dair bir eseri de tefsir ilminin kapsamı içindedir.
  Tam vaktinin kesin olarak bildirilmemesinin hikmeti, bu gecenin feyzine kavuşabilmek için ramazan-ı şerifin her gecesinde uyanık bulunup elden geldiği kadar ibadet ve taatle geçirmek içindir. Kadir gecesi pek kutsal zamandır. Çünkü bu gecede Kur'an, Allah tarafından semadan dünyaya indirilmiştir veya bu geceden itibaren Peygamber Efendimiz'e ayet ayet, sure sure indirerek yirmi üç senede sona ermiştir. Ayrıca Kadir gecesinde melekler yeryüzüne inerler, bu gecenin feyiz ve bereketinden istifade ederler, müslümanlara selam verirler, onları tebrik ederler, müslümanların hallerinin ve ibadetlerinin nasıl olduğunu görürler.
  Kadir gecesinin kıymeti pek büyüktür. Bu mübarek gecede yapılacak ibadetlerin sevabı pek çoktur. Bu geceye kavuşmak büyük bir nimettir. Bu ulvi geceyi gafletle, günah işleyerek geçirmekten son derece sakınmalıdır. Rivayet olunur ki, Kadir gecesinde bütün müminler hakkında ilahi mağfiret tecelli eder. Yalnız şu dört sınıf müstesna:

  1. Şaraba müptela olanlar,
  2.Anne babaya asi olanlar,
  3. Sıla-i rahimi kesenler,
  4. Din kardeşleriyle üç günden fazla dargın duranlar.

  Artık Kadir gecesinde tecelli edecek ilahi mağfirete layık olabilmek için İslamiyet'e yakışmayan hallerden kaçınmalıdır.Allah Teala cümlemizi en güzel ahlaka kavuşturarak bu ulvi gecelerin feyzinden hakkıyla istifade eden bahtiyar kullardan eylesin.