Kadir Gecesi Nedir Ne Zaman Kutlanır

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 7 Ocak 2014 başlatılmıştır. 1. Kadir Gecesi Nedir Kısaca

  Kadir Gecesi Ramazan ayı içinde kutlanan ve “bin aydan daha hayırlı olduğu” Kur’an-ı Kerim’de açıklanan bir gecedir. Bu gece melekler Allah’ın emriyle yeryüzüne iner ve Müslümanlara dua ederler. Fecir zamanına kadar devam eden Kadir Gecesi, Allah katında kadir ve kıymeti pek yüksek olan bir gecedir.

  Ramazan ayı içinde gizlenmiştir. Hangi günün Kadir Gecesi olduğu tam olarak belli değildir. Sevgili Peygamberimiz, onu, tek sayılı günler içinde, meselâ Ramazan’ın üçü, yedisi, yirmi yedisinde aramamızı söylemişlerdir. Âlimlerimizin büyük bir kısmı “Ramazan’ın 27. gecesi Kadir Gecesi’dir.” demişlerdir.

  Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim ilk defa bu gecede nazil olmaya başlamıştır. Peygamberimiz:

  “Kim Kadir Gecesi’nin faziletine inanarak ve mükafâtını Cenabı Hak’tan bekleyerek, bu geceyi ihya ederse, o kimsenin geçmiş günahları bağışlanır.” buyurmuştur.

  Bu gece çokça ibadet etmek, Allah’a daha yakın olmak için çalışmak ve sık sık “Allahümme inneke afüvvün, tuhibbü’l affe fağfu annî: Ya Rabbî sen çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet” diye dua etmek gerekir. Bu dua sevgili Peygamberimizin Kadir Gecesi içinde söylememizi istediği mübârek bir duadır.