Kadir Gecesinde Hangi Tesbihler Çekilir

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Demir tarafından 22 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Kadir gecesinde çekilmesi gereken tesbihler

  Kadir Gecesi Müslümanlar için en önemli ve değerli gecelerden bir tanesidir. Kadir gecesinde şu tesbihleri çekebilirsiniz:

  “Allâhü ekber. Allâhü ekber. Lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Allâhü ekber. Ve lillâhil-hamd”

  100 “Elem neşrah leke sadrak…”

  100 “İnnâ enzelnâhü fî leyletil-kadr…”

  100 defa da Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz’in Hazret-i Âişe (r.a.) Vâlidemiz’e öğrettiği şu duâ okunup, sonra duâ yapılır: “Allâhümme inneke afüvvün kerîmün tühibbül-afve fa’fü annî” (Allah’ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.)

  Lailahe illallah

  kim sadakatla aşk ile Kadir gecesinde bu mübarek kelimeyi 3 defa söylerse birincisinde Allah Tealanın mağfiretine nail olur. İkincisinde cehennemden kurtulur, üçüncüsünde cenneti kazanmış olur.

  (Et-tuhfetül marziyye) Sübhanallahi velhamdülillahi vela ilahe illahu vallahu ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyil azim.


  Bunlar dışında:

  Hz Aişe (r.a) şöyle buyurmuştur: Ya Resullulah (S.A.V.) Kadir gecesine yetişirsem nasıl dua edeyim? dedim. Oda şöyle buyurdu; "Allahümme inneke afuvvün kerimün tuhibbül afve fağfü anni" Bu duanın anlamı şu şekildedir: Allahım sen affedicisin, affetmeyi seversin beni affet. (Tirmizi)

  Çekilecek bir diğer tesbih: Laihahe illahül hakimül kerimü sübhane rabbis semavati sebği ve rabbi arşil azim. Hz. Peygamber (S.A.V.) buyurdu: "Her kim bu duayı üç defa okursan sanki Kadir Gecesini idrak etmiş gibi sevaba nail olur."