Kadir Gecesinin Önemi Nedir

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Yavuz tarafından 27 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Kadir Gecesinin Anlam Ve Önemi Nedir

  Kadir gecesi hakkında beş ayetten müteşekkil bir sure indirilmiş olması önem ve değerini anlamamıza yetecektir. Sure Mekke'de nazil olmuştur. Surenin mealindende anlayacağımız üzere Kur-an'ı Kerim bir bütün olarak bu gecede Lehvi Mahfuz'a indirlimiştir.

  Cenabı Allah azze ve cell gecenin önemini anlatmak için kinaye kullanmıştır. "Kadir gecesinin ne olduğunu bilir misin sen?" soru değil dikkat çekmektir. Öyle ki; bin aydan (ayları otuz gün olarak düşünürsek 30 000 gün eder) hayırlı bir gün değil bir gece! O gece o kadar çok melek inerki, yeryüzünde yer kalmaz. Rahmet ve bereketin doruk, dünyanın selamet ile kaplandığı gece. İmsak sökünceye kadar devam eden rahmet pınarı.

  Yalnız kadir gecesinin hangi gece olduğu hakkında değişik rivayetler vardır. Sahabeler "Biz Kadir gecesinin hangi gece olduğunu biliyorduk, fakat Allah (cc) bize unutturdu" diyerek Peygamber Efendimizin " Kadir gecesini Ramazan Ayının son on gününün tek gecelerine arayın " hadisine işaret etmişlerdir. Senede bir gece uykusuz kalsa insana hiç bir şey olmayacağı gibi kazancını bin ay çalışsa alamayacak kadardır. Peygamber Efendimiz bir hadisi şerifinde "Faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Kadir gecesini değerlendiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır." buyurmuşlardır. Cenabı Allah şimdiden yapacağınız dua ve ibadetleri kabul buyursun. Selam ve dua ile...
  [​IMG]
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 18 Ocak 2013