Kadir Has kimdir biyografisi

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 19 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  İşadamı Kadir Has kimdir?

  Kadir Has biyografi

  Kayserli ünlü işadamı Kadir Has (Hasoğlu) 20 Eylül 1921 günü Kayseri'de doğdu.1942 yılında Boğaziçi Lisesinden mezun olan Kadir has daha sonra Kayseri'nin tanınmış ailesi Mehmet-Şehime Germirli'nin kızı Rezan Hasoğlu ile evlendi.

  Adana'da yoktan başlayıp kurduğu bir çok fabrika ile ticari kuruluşlarla ülkenin sayılı zenginlerinden olan Babası Nuri Hasoğlu Akbank'ın kurucuları arasındadır.
  Ayrıca Mercedes otobüs ve kamyon fabrikası'nı kurdu. Uzun yıllar yönetim kurulu başkanlığı ve üyeliği görevlerini yürüttü. Türkiye'deki ilk Coca-Cola fabrikasını kurdu.
  Koç ailesiyle birlikte Bursa'da Karsan adıyla Peugeot minibüs fabrikasının ortakları arasında bulundu.Fransızların meşhur Michelin Lastikleri'nin Türkiye distribütörlüğünü de üstlendi.

  Kadir Hasoğlu, Sabancı Ailesi'nden sonra Akbank'ın en büyük kurucu hissesine sahipti.
  Eğitime ve öğretime verdiği katkılarla, gelecek nesillerin en iyi şartlarda yetişmesi için gösterdiği gayretlerden dolayı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Senatosunun 16 Nisan 1998 tarihli toplantısında alınan kararla 1 Haziran 1998 tarihinde Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Eğitim Yönetimi-Planlaması ve Ekonomisi alanında Onursal Doktora payesi verildi. Ayrıca Marmara Üniversitesi Senatosunun 8 Temmuz 1997 tarihli toplantısında alınan kararla 30 Haziran 1998 tarihinde Atatürk Eğitim Fakültesi'nin Türk eğitimine yaptığı maddi ve manevi katkılardan dolayı Fahri Doktorluk payesi de verildi.
  [​IMG]
  Kadir Hasoğlu ile Rezan Hasoğlu, 1991'de kurdukları Türk Eğitimine Özgü Kadir Has Vakfı-HASVAK ile başta eğitim ve sağlık olmak üzere, ülke kalkınmasına yönelik önemli hayır işlerine yöneldiler.Vasiyetleri gereği tüm servetlerini adı geçen vakfa bağışladılar.

  22 Mart 2007 tarihinde Kadir Has kalp rahatsızlığı nedeniyle kaldırıldığı Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Kadir Has Üniversitesi'nde düzenlenen ilk törenin ardından Küçükyalı'daki aile mezarlığında devlet töreniyle toprağa verildi.

  Kadir Has'ın ölümü üzerine Has'ın anısına Kayseri'de yapılmış olan 33.000 kişilik yeni stadyuma onun adı verildi. Stadın adı Kadir Has Stadyumu oldu.