Kadir Suresinin Fazileti

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 6 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Kadir Suresi Faziletleri hakkında detaylı bilgi

  Mekke'de nazil olan Kadir Suresinde peygamberlerin sonuncusu ve en üstünü olan Resulullah Efendimize, semavi kitapların en seçkini olan Kur'an-ı Kerim indirildiği geçmektedir. Kadir gecesinden bahseden Sure 5 ayettir. Kadir Süresini okuyan bir kimse süre-i serife nin ismi gibi kadre erer.

  1. Kadir Süresini 10 defa okuyan bir kimsenin bin küçük günahı bağışlanır.

  2. Kadir Süresini 100 defa okuyan kimsenin kalbine ismi A'zamin ilham eder o kimse diledigi kadar dua eder ve duası da kabul olur.Yani Allah, bu kimsenin hacetini istek dileklerini lutfederek verir.

  3. Cuma gecesi Kadir Süresini 1000 kere okuyan bir kişi peygamber efendimizi rüyasında görür.

  4. Kimin bir dileği varsa 41 kere Kadir suresini okusun.Dileği verilir.(Muradına nail olur)

  5. Sabah ve aksam namazlardan sonra 3 kere kadir suresini okuyan kimse şeytanın şerrinden emin olur,cümle sıkıntılardan necat bulur (kurtulmus olur)

  O halde kadir süresini okuyanin tüm dilekleri verilir. Hasta ise iyileşir.Belalardan uzak kalir.Rizki bol ve kolay olur.Sihhat ve afiyeti devamli olur.

  Hadisi serifte Söyle diyor: Bir kimse abdest aldiktan sonra ''Kadir Süresini'' bir veya üç kere okursa kiyamet günü peygamberlerle beraber hasrolur (diriltilir) Ve abdest alip kelime-i sahadet getirerek bu sureyi okursa sekiz cennetin kapisi acilir."istedigin kapidan gir denir" buyrulmustur.

  Kadir suresinde o gecede, mukaddes kitap vasıtasıyla, istisnasız bütün insanlara, gerçek mutluluğa ve ebedi hayata erişme yolları gösterilmiştir. Bütün bunlar, Kadir suresinin sahip olduğu değerin ne kadar yüce olduğunu göstermektedir.Bu açıdan bakıldığında, böyle bir gecenin mahiyetini ve büyüklüğünü bizlerin tam olarak anlayamayacağı, onun değerini takdir edemeyeceği de net bir şekilde ortaya çıkmaktadır.
   

 2. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Cevap: Kadir Suresinin Fazileti

  Kadir suresi, istisnasız bütün insanlığa, gerçek mutluluğa ve ebedi hayata erişme yollarını içermektedir..Bütün bunlar, Kadir suresinin sahip olduğu değerin ne kadar yüce olduğunu gösterir.

  Kur'an-ı Kerim'in indirilişinin bir geceye mahsus olmadığı, ayetlerin duruma göre bazen gece, bazen da gündüz inmek suretiyle, yirmi üç senede tamamlandığı bilinmektedir. O halde, zikredilen ayet-i kerimedeki ''indirdik'' ifadesinden kastedilen Kur'an-ı Kerim'in tamamının indirilmesi değildir. Muhtemeldir ki kasdedilen şey, imam Şabi'den rivayet edildiği üzere, Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlanmasıdır.