Kağıttaki Yazıyı Bilgisayar Ortamına Aktarma

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 30 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Kağıttaki yazıları bilgisayara aktarma işlemi nasıl yapılır

  OCR programı Yazı Metinlerini Bilgisayar ortamına kolayca aktarmanızı sağlıyor. El yazısını bilgisayar yazısına çeviren bu programla aktarma ve kullanım bilgileri şöyle;

  Deftere yazdığınız notları veya kitapta bir bölümü nasıl bilgisayarınıza aktarıp yazıya çevirebileceğiniz hakkında bilgileri anlatacağım. Dijital bir fotoğraf makinesi veya tarayıcı ile istediğiniz belgeleri bilgisayarınıza aktarın.

  El Yazısı Notlarını Metne Dönüştürmek için iki farklı yöntem var. Birincisi bütün bilgisayarlarda kurulu olan Microsoft Office yazılımını ile kullanacağız. Diğer yöntem de ücretsiz bir program olan Free OCR isimli yazılım ile ilgili belgeyi dönüştürmek.

  Microsoft office document imaging nasıl Kullanılır?

  Bilgisayarınızda bu işlemi yapılabilmesi için Microsoft Office araçlarından Microsoft Office Document Imaging altındaki Tarama, OCR Dizin oluşturma hizmetinin kurulu olması gerekir. Daha sonra Microsoft office document imaging programını çalıştırın ve üst menüde bulunan Dosya daha sonra Aç ile ilgili resim dosyasını açın..Bu arada Program *.mdi , *.tif , *. tiff dosya uzantılarını desteklemektedir.

  Resim dosyanızı açtıktan hemen sonra metni OCR kullanarak tanı menüsüne tıklayın ve tarama işleminden sonra karşınıza çıkan pencerede artık taranan resimdeki metni fare yardımı ile seçip kopyalayabilme imkanına sahip olursunuz.Burada yazıları istediğiniz editöre kopyalayabilir veya ilgili metni doğrudan Worde gönderebilirsiniz. Programın en güzel tarafı ise Türkçe karakterlerde sorun çıkartmamasıdır.

  [IMGALT=http://img.webokur.net/upl/uploads/free-ocr-67180.jpg]Free OCR[/IMGALT]

  Free OCR Programının Kullanımı ilk yönteme göre biraz daha değişiktir. Bilgisayarında Office yazılımı olmayanlara ücretsiz bir alternatif denilebilir.Free OCR kullanmak için ilk önce aşağıda bulunan linki kullanarak programı bilgisayarınıza indirip kurunuz. Programı çalıştırdığınızda karşınıza gelen pencereden Scan butonuna tıklayarak tarayıcınıza tarama yaptırabilirsiniz. Ama dosyalar elinizde ise Open butonuna tıklayıp ilgili dosyayı seçin ve OCR simgesine tıkladığınızda resmi yazıya çevirmeye başlar.

  Free OCR İndirmek için Link: http://www.freeocr.net.