Kalamar Balığı Caiz mi

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Elif tarafından 26 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Kalamar eti yemek Haram Olurmu?
  Kalamar gibi balık cinsleri yenirmi?


  Kalamar balığı, denizde yaşayan farklı bir grupta yer alan bir canlıdır. oval bir yapısı ve 12 ayağı bulunan kalamarın iki ayağı diğerlerinden daha uzundur. Boyları 2 metre civarına bu canlının saldırma yeteneği yoktur ancak korkutuğunda mürekkebini püskürtme özelliği vardır. Peki Akdeniz mutfağında yemek olarak tüketilen kalamar balığının dinimizde eti caiz midir?

  Canlılar kara ve deniz hayvanları olmak üzere yaşadıkları yer bakımından ikiye ayrılır. Eti yenebilen ve yenmeyenlerin hangileri olduğu ayet ve hadislerde belirtilip ayrılmıştır. Denizde yaşayanların hangilerinin yenilmesinin helâl, hangilerinin haram olduğu ise mezhepler arasında farklı görüşler bulunmaktadırç
  Mesela Hanefi mezhebine göre caiz değildir. Balık suretinde olmayan deniz hayvanlarının etlerini yemek haramdır. Buna göre, daima suda yaşayan ve barınan hayvanlardan her çeşit balık eti yenebilir.Mesela Kalkan balığı, sazan balığı, yunus balığı ve yılan balığı bu çeşitler arasındadır. Ama diğer su hayvanları caiz değildir.Örnek: Midye, istakoz, istiridye ve yengeç gibi canlıların yenilmesi helâl değildir ve haram sayılırlar.
  Hanefî mezhebinde kalamarın haram saymasının nedeni bu çeşit hayvanlar hem görünüş, hem de yenen kısımları itibari ile hoş olmaması, çirkin sayılmasıdır.

  Şafii mezhebi de kurbağa, timsah ve yengeç gibi hem denizde, hem de karada yaşayabilen hayvanların etinin yenilmesini haram olarak kabul eder.
  Buna göre, midye, istiridye gibi deniz canlıları Hanbeli, Maliki ve Şafii mezheplerine göre yenebilirken, Hanefi mezhebine göre yenilmemektedir.