Kalamar Balığı Nasıl Avlanır

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Elif tarafından 29 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Kalamar nasıl avlanır?
  Kalamar Kıyıda ve Teknede Nasıl Avlanır

  Kalamar tutmak basit ve zevkli bir işlem.Aşağıda balık avı hakkında bilgilerle kolayca bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz

  Kalamar avlamadan önce, nerede, Hangi saatlerde, ne zaman kıyıya yaklaşıyor bunları bilmek gerekir.
  Aslında bu bilgiler bütün balık avları için bilinmesi gereken detaylardır. Ama kalamar gibi bir av için biraz daha derinden inceleme gerekli.

  Genellikle kalamar avında kullanan takım bir kalamar zokası, misina ip, 10 metre kadar misina ve ufak bir fırdöndü Kalamar elle yada kamışla avlanabilir. Kalamar sakinliği çok sever, bu nedenle av esnasında çok sessizliğe dikkat etmelisiniz.
  Akşam üzeri yemlenmek için kıyıya gelen Kalamarlar Zoka ile avlanır. Yem için kıyıya yanaşan kalamarlar zokalara saldırarak, yapışırlar. Yapışan kalamarı aniden çekmek, ani hareket etmemek gerekir, çünkü kalamar bu esnada yeme vantuzlu bacakları ile saldırır ve zokaya yakalanır, sert bir çekişle bacakları kopabilir.
  Yavaşca çekip tekneye alınır, eğer büyük bir kalamar ise kepçe kullanılır. Bu arada kalamar tekneye yanaştığında korkar ve mürekkep gibi suyunu fişkırtır.Tekneye alırken buna dikkat etmek gerekiyor. Daha sonra bir kovanın içerisine bırakılan kalamarın zokadan çıkarması basittir.
  Kalamarı zokadan çıkarmak için iğnelerini yukarı doğru ters çevirdiğiniz takdirde kalamar çıkacaktır.Kovaya attığınızda mürekkebini bırakacaktır.Hepsi bu kadar..Kalamarlar artık hazır afiyetle yenir.