Kalamar Kıyıdan ve Tekneden Nasıl tutulur

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Elif tarafından 10 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Kalamar Kıyıdan ve Tekneden Nasıl tutulur

  Kıyıdan Kalamar Yakalamak için :

  Kalamar olduğunu bildiğiniz bir bölgede, hava kararmaya 20-30 dakika kala ulaştığınızda ufak bir makara ve kısa bir kamış ucuna takacağınız zokanızı atın.Dibe indirdikten sonra isteğe göre 1-2 defa kamışı yukarı doğru çalarak zokanızı haraket ettirin. Bu arada Makara sarımını kısa ve yavaş tutun. Bulunduğunuz bölgede kalamar gerçekten varsa sonuca çok rahatca ulaşacaksınız demektir.

  Kalamar yakalamak zevklidir. Çünkü geriye doğru hareket edebilen bir canlı olduğu için kollarıyla yakalandığı zokayı aksi yöne doğru çekmeye çalışır. Büyük bir kalamarın oltaya yakalandığını hissederseniz onu zorlamak yerine aralıklarla yorarak kıyıya getirmeye çalışın. Kollarının kopması hem onun için hemde sizin için zararlı bir sonuç doğuracaktır.

  Tekneden Kalamar Yakalamak için :

  Eğer tekne sahibiyseniz işiniz çok kolaydır. Yakalama tekniği ise dikey olarak çalışma şansınız olacağı için kamış veya el oltanızı 1-2 sefer yukarı doğru sertçe çektikten sonra oltayı çekmeden süzülmesi için kendi haline bırakmak.

  Kalamar Kıyıdan ve Tekneden Tutmak için İpuçları :
  Kalamarı kıyıya yaklaştırdığınızda mürekkep püskürtmeye çalışacağı için kamış kaldırma mesafesinden biraz ilerdeyken suyun dışında tutmaya çalışın ( Sadece havaya kaldırın, denizle irtibatını kesmeyin ). Bu sayede mürekkepten nasiplenmeniz zorlaşır.
  1. Oltanızı takmayacak şekilde mümkün mertebe dibe yakın gezdirin.
  2. Kalamarlar sürü halinde dolaşır. Bir tane yakaladığınızda hemen vakit kaybetmeden atışlara devam edin.
  3. Bazı durumlarda hava karardıktan sonra av başlayabilir ve bir kaç saat sürebilir. Bu nedenle sabırlı olmayı unutmayın.