Kalamar nasıl avlanır?

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Elif tarafından 11 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Kalamar avı genelde hava karardığında ve sabah alaca karanlıkda avlanır. Kalamar takımında, ihtiyaca göre daha çok köstek kullanılmaktadır. Ana beden en az 0.40, köstekler fırdöndü ile ana bedene bağlanır. Bu arada gam yapmaması için fazla bir fırdöndü kullanılması iyi olur. kösteklerin birbirine uzaklığı bir metre civarında, en altta akıntının ve derinliğin durumuna göre 100-250 gram arasında değişebilir. kösteklerin uzunluğu 10 cm ile bir metreye kadar değişebiliyor, bir kursun ile ilk kösteğin arası da 1-1,5 metre arasıdır.

  [IMGALT=http://img.webokur.net/upl/uploads/kalamar-nasil-avlanir-49424.jpg] kalamar nasil avlanir 49424[/IMGALT]

  Kalamar avlmak için, Tekne akıntıya bırakılır, kullanılacak takım denize salınır. Çapari çeker gibi, ama biraz daha ağır hareketler ile takım sallanır, kurşunun devamlı dip ile teması olması gerekir. Çünkü genellikle kalamar dipte oltaya atlar, bazen ağır ağır takım yukarı çekilirken de atladığı görülür. kalamar avında acemiyseniz bir ota veya torbaya takıldığınızı sanabilirsiniz.Gün ağardığında ve güneş batarken en verimli zamanıdır, genelde tek bıyığı ile oltaya atladığı için, bıyığının kopmaması için yavaş çekilmesi çok önemlidir. Denizin yüzeyine bir iki metre kaldığında mukavemeti artar, bu arada geriye çekişlerinde misinanın sıkılığını bozmayacak, yani bol bırakmayacak şekilde kalama (kaloma) vermeniz gerekebilir, yarım kg’dan büyük kalamarlar dışarı alınırken kepçe kullanılması gereklidir, kepçeniz yoksa, suyun yüzeyinde kalamarı ensesinden tutup içeri o şekilde almalısınız, dişi çok keskindir, parmaklarınızı ağzına almasına izin vermeyin, sadece ensesinden tutunuz.Böyle kalamar avına başlayabilirsiniz.

  Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında hava karardıktan sonra sakin, kuytu, rüzgar almayan yerlerde kalamar avlanılabileceği gibi, Kıyıdan, kopçalı fırdöndüye direk takılmış rapalayı, at çek yaparak hava karardıktan sonra da kalamar avlanılabilir.
  Sırtı ile veya kıyıdan at çek ile avlanmak istiyorsanız kara samanların çok olduğu bölgeleri tavsiye ederim, kalamar çok daha fazla oluyor, ayrıca balıkların kümelendiği alanlar da kalamarın bulunacağı yerlerdir, liman içleri ve liman girişleri, taşlık ve döküntülük alanlar gibi balık olan her yerde kalamar da olur.

  Gündüzleri zaten teknenin etrafina balik toplandigi muddetce kalamar toplamak icin baska isleme gerek duyulmaz, ama gece sabit avlanmak için bir ışık kaynağına ihtiyac duyulacaktir.