Kalbimiz tarafından pompalanan kan vücudumuzdaki damarlarda niçin dolaşır?

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Lavinia tarafından 26 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Kan vücutta neden dolaşır?

  Hayatımızı devam ettirebilmemiz için bazı maddelere gereksinim duyarız. Bu maddelerin vücudumuzun her köşesine ulaşması gerekir. Bu maddeler içinde en önemli olanı ise kandır. Kalbimin tarafından pompalanan kan damarlar içerisinde dolaşarak vücudumuzun diğer bölümlerine ulaştırılır. Damarlarımızda kanın hareketini sağlayan pompa kalptir. Eğer kalbimiz olmasaydı, kan damarlarda hareket edemezdi. Kalp ve damarlar sayesinde vücudumuz için gerekli olan maddeler, tüm yapı ve organlarımıza taşınmış olur. Ayrıca bu yapı ve organlarda bulunan zararlı maddeler de yine kan ile taşınır. Taşınan zararlı maddeler ise görevli yapılarca vücuttan uzaklaştırılır.
   

 2. Kalp atışlarımızı, sol bileğimizde nabzımızı hissederek sayabileceğimizi ya da stetoskop kullanarak dinleyebileceğimizi öğrendik. Anne karnından başlayarak çalışan kalbimiz, damarlara durmadan kan pompalar. Kanın damarlarımıza pompalanarak tüm vücudumuza dağılmasının önemi nedir?

  Yaşamımız için gerekli olan enerjiyi her gün yediğimiz besinlerden sağlarız. Kalbimizin pompaladığı kan, besin ve oksijeni vücudumuzun her yerine ulaştırır. Besinlerden enerji elde etmek için soluduğumuz oksijeni kullanırız.

  Kanda bulunan oksijen, vücutta kullanıldıktan sonra vücut için zaralı olan karbon dioksit oluşur. Karbon dioksit damarlarla kalbe döner. Kalpten de akciğerlere giderek soluk vermeyle dışarı atılır.

  Vücudumuzun damarlarının bazılarında dolaşan kan, bol miktarda oksijen içerir. Bazılarında ise yüksek oranda karbon dioksit bulunur. Bol oksijen içeren kanın rengi parlak kırmızı, karbon dioksit içeren kanın rengi ise koyu kırmızı renktedir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 30 Ekim 2014