Kallus Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 20 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici


  Kallus

  Kallus, Özel doku hücrelerinin yapısı, yani bitkilerde açılan yaraların onarılması için o kısımdaki hücreleri değiştirerek tedavi etmesine yardımcı bir kitlesel yapıdır. Kallus, bitkilerde kök ve gövde de oluşan yaralara müdahale ederek bitkinin yaralı olduğu bölgede ürettiği bir kimyasal yapıdır. Yaralı bölgede sert tabakalar oluşturur. İnsanlarda ise ayak topuklarında ayak parmaklarında yada kırık kemik uçlarında oluşur.

  Kallusta kendiliğinden değişimler gözlemlenebilir. Bunlar;
  • Epigenetik
  • Genetik olarak ikiye ayrılır.
  Avantajları; hücre ve dokularda bitki üzerinde yeni bitkiler meydana getirir ve gen yolu ile çoğalamayan bitkilerde kullanılır. Böylelikle çoğalma güçlüğü çeken bitkilerin doğada yaygınlaşmasına yardımcı olur.

  Dezavantajları; doğada bulunan bitkilerin hepsinde evrensel bir dönüşüm döngüsü vardır. her bitki türünün kendi çerisinde kendine özgü bir yapısı vardır.

  Kallusun oluştuğu durumlar

  • Nasır,
  • Kendini organize edememiş bitki türleri,
  • Bitkilerin zarar gören yüzeylerinde sert tabaka oluşması,
  • Kırılan kemik uçlarında kaynamaya yardımcı olan tamir dokusu gibi durumlarda oluşur ve kendini gösterir.
  İnsanlarda görülen nasır ve kırık kemik uçlarında oluştuğunu sizlere söylemiştik. Bu duruma örnek verecek olursak ayaklarımızda genelde sıkan ayakkabılar kullanmak, çorap giymeden ayakkabı kullanmak ve ellerimizde de el aletlerini direk eldivensiz olarak kullanmak nasırlara sebep olur. Bu nasırlar sert ve kalın bir tabaka görünümündedir.

  Kallusun tedavisi

  Nasırın oluşumunu engellemede ilk önce yapılacak bulunan bölgeye yoğun nemlendiricili kremler uygulamaktır. Böylelikle sertleşen kuruyan ve elastik yapısını kaybeden bölgenin yeniden bu özelliklere sahip olmasını sağlarız. Daha sonrasında ise dış etkenlerin ayaklarımızda yaptığı bu nasırların yenilenmemesi için gerekli özelliklere sahip ayakkabılar çorapla giyilerek tekrar nüksetmesi engellenebilir. Nasırların içerisinde birde dikenli nasır diye tabir ettiğimiz kişi ilgilenmediği ve müdahale etmediği takdirde dış tabakadan içeriye doğru ilerleme gösterir ve zamanla bu kişiler ayaklarının o bölgesi üzerine yürüyerek hiç baskı uygulayamazlar. Çünkü acı dayanılmaz boyutlara ulaşır. Eğer nasır çok yüzeysel boyutta ise, evinizde pedikür uygulayarak bile kurtulabilirsiniz.

  Günümüzde Kallusun kullanımını bitkinin zarar gören gövde yada kök kısmından alarak laboratuvar ortamlarında üretilmektedir. Bu sayede birçok kendini yenileme olanağı bulamayan bitkilerin yeniden doğaya kazandırılmasında kullanılır. Kallusun bitkilerin çoğaltılmasında kullanılması insanoğlunun yok etmeye çalıştığı bitkileri yeniden yaşatma şansı vermesini sağlamıştır.