Kalp Hakkında Hadisi Şerif

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Yavuz tarafından 19 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Peygamber Efendimizin Kısa Hadisleri Kalp İle İlgili

  Arapça Türkçe Kısa Hadisi Şerif Anlamları (Kalp)

  Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa aleyhisselam, vahiy haricinde vahye dayalı olarak sözleri, hareketleri ve yönlendirmeleri ile müslümanların yoluna, anlayışlarına ve ruhlarına ışık tutmuştur. Peygamber Efendimizden, 40 hadis adlı eserde rivayet edilen bir hadisi şerifte, Kendisine altı özellik verildiği ve bunlardan birinin kısa cümleler ile çok mana ihtiva eden sözler söyleme yeteneği verildiğini aktarmaktadır. Rasulullah Efendimizin hadisi şeriflerinin hikmetsel özellikleri oluduğu gibi, bir manası somut olan dünyevi işleri ilgilendirirken, diğer manası ise soyut olan manevi ve ruhani boyutu işaret etmektedir.

  Hz. Rasulullah Efendimizden, en meşhur muhaddisler olan Buhari ve Müslim'in ortak olarak rivayet etikleri bir hadisi şerifinde; "İnsan da bir organ vardır ki; eğer o sağlıklı ise bütün vücut sağlıklı olur, eğer o bozulursa bütün vücut bozulur. Dikkat edin o organ kalptir." mealinde telkin buyurmuştur. Hadisin arapça metni;

  أَلَا وَإِنَّ فِي الْجَسَدِ ‏ ‏مُضْغَةً ‏ ‏إِذَا صَلَتَتْ صَلَتَ الْجَسَدُكُلُّهُ وَإِذَا فَسَدَتْ فَسَدَ الْجَسَدُ كُلُّهُ أَلَا وَهِيَ الْقَلْبُ​


  Peygamber Efendimizin bu hadisi şerifini somut anlamda inceleyecek olursak, bütün vücudumun en önemli hayat kaynağı olan kan taşıyıcılığını yapan kalbimizin hastalanması halinde, metabolizmanın hepsi etkileniyor ve yaşam standatdımız bozuluyor. Kalp sağlığıda yeme içme alışkanlığımızdan tutun da, sosyal yaşam alışkanlıklarımıza varana kadar her şeyden etkilendiği için, hayat tarzımızı ve alışkanlıklarımızı islami kurallar çerçevesinde ayarlamamız sağlığımızı da yakından etkiliyor. Her türlü gayri islami ahlak ve yönelişler hem sağlık açısından hemde stres ile birlikte yaşamsal açıdan zararlara vesile oluyor.

  Birde bu konuya soyut açıdan bakacak olursak; bedenimizde ki kalp, manevi kalbin tabelası hükmündedir. Mesela bir tabelada şirketin ismi yazarken şirket tabela değil sadece göstergesidir. Kalbimiz, yalan söylemek, gıybet etmek etmek, öfke, kibir kısaca haram işlemek kalbi doğrudan etkileniyor. Burada ki kalp hem maddi hem manevi kalbimizdir. Maddi olarak haramlar kalbe stres ve sıkıntı yolu ile zarar verikrek, manevi olarakta hissizleştiriyor. Karartıp değer yargılarını altüst ediyor. O kimsenin terazisi bozuluyor ve doğru gördüğü yanlışlar içinde boğulup gidiyor. Zanları ve nefsani istekleri ile hatada ısrar eden çoğunluğun haklı olduğu zehabı ve hoşunada öylesi gittiği için dünya hayatına aldanıyor.

  Kalp bozukluğunun başlıca sebebi kulun islamdan uzaklaşması, dünyaya ve nefse meyl edip şeytana pirim vermesidir. Kalp selametinin en önemli etkeni de, duygu ve düşünce denkleminde başlamak kaydı ile Cenabı Allah'ın bizden istemiş olduğu yaşam tarzı olan islam dinine bağlanmaktan geçmektedir. Bu gün dünya genelinde haksızlığın, zulmün ve insanlık dışı gerçekleşen olayların en temel sebebi, beşeri sistemlerden kaynaklanmaktadır. Sağlık sorunlarından tutun, hayvan hakları olmak üzere taki doğanın korunmasına kadar olan sorunlar islam ahlakının eksikliğindendir. Tek çözüm de insanların mutlak yaratıcı olan Hz. Allah'ın (cc) emirlerine uymaları ve islam dininden razı olmalarıdır. Cenabı Allah, kafirler, müşrikler ve münafıklar istemesede mutlaka nurunu tamamlayacaktır.
  yavuz yıldırım/webokur.net​

  [​IMG]