Kalp Nedir? Kalp Nasıl Çalışır?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Nehir tarafından 16 Kasım 2015 başlatılmıştır.

 1. Kalp nedir, nasıl çalışır

  Kalp kısaca kalp kası olarak bilinen özel bir tip çizgili kastan oluşmuş, içi boş, kendiliğinden kasılma özelliğine sahip kuvvetli bir pompa şeklinde tanımlanabilir.

  Temel görevi kanı vücuda pompalamak olan kalp, metabolizma faaliyetleri sonucunda oluşan artık ürünlerin de vücuttan uzaklaştırılması, vücut ısısının düzenlenmesi, asit-baz dengesinin korunması, hormonlar ve enzimlerin vücudun gerekli bölgelerine taşınması gibi görevleri yapar.

  Kap nasıl çalışır?

  Kalp göğsün ortasındaki kemiğin hemen altında yer almaktadır. Kalbin dış yüzeyi perikard adı verilen bir zar tarafından tamamen kaplanmıştır. Kalp ile zar arasında belli oranda kayganlaştırıcı bir sıvı vardır ve kalbin rahat çalışmasına yardımcı olur. Kalp, bir pompa gibi damarlardaki kanı toplar ve oksijen alması için akciğere yollar, sonrasında da oksijen bakımından zenginleşen kan tekrardan damarlara yollar.Kalp, ortalama olarak dakikada 72, günde 104 bin, yılın tümünde ise 38 milyon defa kasılmakta ve kan pompalamaktadır. Ortalama insan hayatının süresini 70 yıl olarak ele alırsak ortalama 2,5 trilyon defa kasılmakta, toplamda da 200 milyon litre kanı pompalamaktadır.

  Kalp dört adet odacıktan meydana gelmektedir. Kan dolaşımı kanın vena kava superior ve vena kava interior’dan sağ üst bölüme yani sağ atrium’a girmesiyle başlamakta, trisküspid kapağı aracılığıyla sağ alt bölüme gitmesi ile devam etmektedir. Sonra kan pulmoner kapaktan geçmekte, pulmoner arter ile akciğerlere ulaşmaktadır.

  Oksijen alan kan daha sonra sol ve sağ pulmoner venler’den sol üst bölüme girmektedir. Buradan da mitral kapağı geçerek sol alt kısma ulaşır. Buradaki güçlü kaslar sayesinde kasılma gerçekleşmekte, aort diye bildiğimiz atar damar ve bunun dalları ile tüm vücuda dağılır.