Kalp ve Damar Hastalıklarına Neden Olan Etmenler

Konusu 'Hastalıklar ve Belirtileri' forumundadır ve Elif tarafından 29 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıkmasına ve çabuk ilerlemesine yol açabilen birçok etmen vardır. Bu etmenleri iki grupta inceleyebiliriz:

  *Önlenebilir Etmenler: Sigara, alkol, uyuşturucu maddeler kalp ve damar hastalıklarının gelişmesine neden olur. Hastalığın hızlı ilerlemesine ve hasarının büyük olmasına yol açar. Ayrıca sigara, kanın pıhtılaşmasına ve kandaki oksijenin azalmasına sebep olarak kalbe büyük zarar verir. Uyuşturucu maddelerin kullanımı da, özellikle gençlik döneminde ani kalp krizinin nedenleri arasındadır. Pek çok uyuşturucu madde, kalp atış hızı ve kan basıncını artırır ve kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltarak kalp krizini tetikler.

  Yüksek Tansiyon: Daha önce de değindiğimiz gibi yüksek tansiyon, kalp kasının zorlanarak çalışamaz hale gelmesine neden olabilir. Yüksek tansiyon etkisiyle kalp kası fazla çalışarak kalınlaşır. Bu durum kalp kasında hasara, kalp yetmezliklerine ve ritm bozukluklarına neden olur.

  Kolesterol: Eğer kandaki kolesterol çok yükselirse damar sertliğine ve damar tıkanıklıklarına neden olur. Aslında kanda iki çeşit kolesterol vardır. İyi kolesterol olarak bilinen HDL (yüksek yoğunluklu kolesterol), fazla kolesterolün karaciğere taşınmasında ve vücuttan uzaklaştırılmasında önemli rol oynar.
  Bu sebeple vücutta miktarının yüksek olması sağlık açısından iyidir. Kötü kolesterol olarak bilinen LDL (düşük yoğunluklu kolesterol) ise karaciğerden kolesterolü vücudun çeşitli bölgelerine taşır. Bu esnada kolesterolün damar içinde birikimine, yani damar sertliği ve daralmasına sebep olur.Kandaki LDL seviyesinin yüksek olması kalp ve damar hastalıklarının başlıca nednelerindendir.
  Beslenme biçimi ile kolesterol seviyesi yakından ilişkilidir, yağlı ve soslu besinlerle beslenildiğinde artarken daha fazla lifli besinlerle beslenildiğinde azalır.

  Fiziksel Aktivite Eksikliği: Hareketsiz kişilerde kaslar zayıflar, kanın oksijen taşıma kapasitesi düşer, yüksek kan basıncı ve kötü kolesterolün artışı gözlenir. Bu nedenlerle, fiziksel aktivitenin yapılması, kalp ve damar hastalıklarında riski azaltır.

  Şeker Hastalığı: Şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıklarının önemli nedenlerinden biridir. Şeker hastalarında tansiyonun yükselmeye eğilimli olması, kolesterol yüksekliğinin fazla görülmesi, kan şekerinin ayarlanamaması sonucu ortaya çıkan pıhtılaşma bozuklukları en önemli risk faktörleridir.

  Şişmanlık: Şişmanlığın kalp ve damar hastalıklarında önemli risk faktörlerinden biri olduğu bilinmektedir. Şişman kişilerde kötü kolesterolün yüksek oluşu, tansiyon yüksekliği ve şeker hastalığının daha sık görülmesi kalp ve damar hastalığı riskini artırır.

  Stres: Yoğun stresin, kalp krizini tetikleyen faktörlerden biri olduğu bilinmektedir. Özellikle, stres anında salgılanan ve kan damarlarını daraltan, pıhtılaşmayı, kalp atışını ve tansiyonu artıran hormonların bunda etkisi olduğu düşünülmektedir.