Kalp yetmezliği nedir neden olur

Konusu 'Hastalıklar ve Belirtileri' forumundadır ve Elif tarafından 11 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Kalp yetmezliği çeşitli sorunlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Kalbin kapakçıklarında veya kalbi besleyen damarlarda bozukluklar olması, damar sertliği, kalp kasının iltihaplanması, kansızlık, hormonal bozukluklar kalp yetmezliğinin başlıca nedenleridir.

  Kalp yetmezliği, kalbin pompa görevini tam olarak yerine getirememesidir. Kalp çalışmaya devam eder ama yeterli miktarda kanı dokulara ulaştıramaz. Bu durumda beyne yeterli kan gitmediğinden yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu, akciğerlerde nefes darlığı ve bacaklarda şişme olabilir.

  Tansiyon yüksekliği de kalp yetmezliğine neden olabilir. Kalp, hep yüksek basınç altında çalıştığından sonunda kasılma yeteneğini yitirebilir. Bu nedenle yüksek tansiyonun kontrol altında tutulması çok önemlidir.

  Damar sertliği sonucunda damarın esnekliği kaybolur. Sertleşmiş bir damara kan pompalamak güç olduğundan kalp yetersiz çalışır. Ayrıca kalbi besleyen damarlarda sertleşme, kalbin yeterince beslenememesine yol açar. Her organ gibi kalbin de beslenmesi gerekir. Kalbi besleyen damarlara koroner damarlar adı verilir. Koroner damarlarda başta kolesterol olmak üzere kalsiyum gibi birtakım maddeler biriktiğinde ya da kan pıhtısıyla buralarda daralmalar ve tıkanıklıklar oluşur. Buna koroner damar hastalığı denir. Kalp yeterince beslenemez, gerektiği gibi çalışamaz ve kalp krizi meydana gelir.

  Kalp krizi, koroner damarlardaki tıkanıklığa bağlı olarak o damarın beslediği kalp kasının beslenememesi ve ölmesidir. Kalp krizi geçirmiş kimselerde ölen dokunun yerine yenisi gelmez, işlevsiz bir doku kalır.