Kalu Bela'yı neden hatırlamıyoruz?

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 27 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  En çok merak edilen konulardan biri de Kalu Bela zamanının hatırlanmamasıdır. Eğer bu zaman hatırlansaydı, kimse sapkın olmayacak ve ceza da almayacaktı. Öyleyse bu mühim olayı neden hatırlamıyoruz?

  Bu sorunun cevabı kendimizde gizlidir. Çünkü insan, yaratılışı gereği, unutkan bir varlıktır. Hatta bazen öyle bir unutur ki,ne yaparsa yapsın bir daha hatırlayamaz. Mesela, attığımız ilk adım, söylediğimiz ilk cümle yada kaşığı yemek dökmeden kullanmayı öğrendiğimiz ilk an... Bu olayların hiç birinin nasıl ve ne zaman olduğunu hatırlayamayız. Ancak, o zamanda bizimle birlikte olanların duygu dolu anılarını dinlerken , neler yaşadığımızı öğreniriz. Şu an konuşuyor olmamız, yürüyor olmamız ya da yemek yiyebiliyor olmamız da o anların bir ispatıdır.

  Aynı şekilde kalu bela zamanında Allah Teala bizimle beraberdi. Bize hiç hatırlamadığımız bu zamanı anlatarak, verdiğimiz sözün gereğini yapmamızı emrediyor. Bunu daha iyi anlamamız için, bütün varlıkların mükemmel dengesini göstererek adeta ''işte ispatı'' diyor.

  Yaratılan her şey, kainat içinde bir anlam ifade ediyor. Kimisi yerde kimisi gökte, kimisi daha küçük alemlerde bu anlamı ispat ediyor. Nasıl ki biz konuşarak, yürüyerek ve kaşık kullanmasını bilerek anne ve babamızı tasdik ediyoruz; aynı şekilde dünya, uçan kuşlar, engin denizler de Allah'ın bize bildirdiklerini tasdik ediyor. Aslında çok uzaklara da gitmeye gerek yok. Hayatta olmamız, her an nefes alıp vermemiz bile bize Allah Teala'yı tasdik etmemiz için yeterli olmaktadır.

  İlk kez nasıl yürüdüğünü hatırlamadığı için (Hatırlamaması mümkün olmadığı halde), yürümeyi reddeden bir adamın halini düşünsenize! Herhalde birkaç gün yerde kalır, sonra da açlıktan ölür. Ama ihtiyaçlarımızı gidermek için müthiş bir gayret sarf ediyoruz değil mi?