kan dolaşımında görevli olan yapı ve organların isimleri

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Ceren tarafından 4 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör


  kan dolaşımında görevli olan yapı ve organların isimleri ve görevleri

  Yaşamsal faaliyetlerimiz için bazı besinlere ihtiyacımız vardır. Bazı faaliyetler sonucu oluşan atıkların da vücudumuzdan çıkması gerekir. İşte bu gerekli besinlerin alınıp tüm vücuda yayılması ve atık olan maddelerin tüm vücuttan toplanıp atılması için kan, damarlar içinde bütün vücudu dolaşır.

  DAMARLAR: Vücudumuz için gerekli maddeleri barındıran kan, tıpkı bir boruya benzeyen damarlar içinde akar. Damarlar bütün vücudumuza yayılmış bir ağ gibidir. Böylece bu ağ sistemi ile kan bütün vücudumuzda rahatça dolaşır ve gerekli maddeleri gerekli yerlere rahatça taşır.

  KALP: Kalp, kanı damarlara pompalayan yapıdır. Oksijen bakımından zengin olan kan kalp ile damarlara pompalanır ve bütün vücuda yayılır. Vücutta kirlenen kan ise ( oksijen bakımından fakir) yine kan ile kalbe taşınır.

  KÜÇÜK ve BÜYÜK DOLAŞIM
  Küçük dolaşım: Kirli kanın kalbin sağ kulakçığından çıkarak akciğer atardamarından akciğere ulaşması ve akciğerde karbondioksiti bırakıp oksijen alarak akciğer toplardamarından kalbin sol karıncığına dökülmesi olayına küçük dolaşım denir. Kısa mesafeli bir dolaşım olduğundan küçük dolaşın adını alır.

  Büyük dolaşım: Temiz kanın kalbin sol kulakçığından çıkarak ana atardamar (aort) dan bütün vücuda yayılması oksijen ve besin maddelerini hücrelere bıraktıktan sonra atık maddelerle karbondioksiti alarak ana toplar damardan kalbin sağ karıncığına dökülmesi olayına büyük dolaşım denir.

  KAN DAMARLARI
  Kalpten pompalanan kanı vücuttaki tüm hücrelere ulaştıran taşıma sistemi damarlardan oluşmuştur. Damarlar; atardamar, toplar damar ve kılcal damarlar olmak üzere üç çeşit damardan oluşmuştur. Ana damarların içerisinde kanın ters yöne akmasını engellemek için kapakçıklar bulunur. Bu sayede ayakta dururken ayaklarımızdaki kan toplar damarlardan yukarıya doğru kalbe akar.

  Atardamar: Duvarları kalın, kaslı ve esnek ve sağlam damarlardır. Atardamar oksijen bakımından zengin olan kanı kalpten vücuda ulaştırır. Yalnız akciğer atardamarı kirli kan ( oksijen bakımından fakir) taşır. Çünkü vücuttan gelen kirli kanı ;karbondioksiti boşaltıp oksijenle dolması için; akciğerlere taşır. Kalpten çıkan atardamarların kalınlığı normal bir hortum kadar kalındır. Kalbin oluşturduğu tazyikli basınca dayanabilecek kadar sağlam ve esnektir. Kalpten çıktıktan sonra ilerledikçe daha ince dallara ayrılır. Kalpten çıkan en büyük atardamar aort tur.

  Toplardamar: Kanı vücuttan kalbe geri götüren damarlardır. En geniş toplar damar iki parmak kalınlığındadır. Bu damarlardaki basınç düşük olduğundan duvarları atardamarlardan daha incedir. Toplardamarlar çoğunlukla yarı dolu olduklarından enlemesine bükülüp katlanırlar. Toplar damarlar kirli kan taşırlar. Yalnız akciğer toplar damarı temiz kan taşır. Çünkü ak ciğerde oksijen bakımından zenginleşen kanı toplayarak kalbe getirir.

  Kılcal damarlar: Sayıları çok fazladır. Vücudu bir ağ gibi kaplarlar. Atar damarlarla toplar damarlar arasında bulunurlar. Kılcal damarların kalınlıkları saç telinin onda biri kadardır. Görevleri kanı vücudun bütün hücrelerine ulaştırmaktır. Kılcal damarların duvarları kanın hücrelere kolayca geçişini sağlayabilecek kadar
   
  Son düzenleme: 9 Kasım 2014