Kan Grubu Ne demek ? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 19 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici


  Kan Grubu

  Kan grubu, insanların kanındaki bulunan özellikleri belirtmek ve ayrıt etmek amacıyla, kanın içerisindeki antikor denilen ve antijenler incelenerek bakılarak belirlenmiş olmakla beraber sınıflandırma sistemine ve ayrıt edilme işlemine denilmektedir. Kan, toplardamar, atardamar ve kılcal damarlardan meydana gelen damar ağlarının içinde serbest bir şekilde dolaşan, akıcı ve hücrelerden meydana gelen kırmızı renkte hayati önem ve görev taşıyan sıvı halde bulunan maddedir. Kanı inceleyen bilim dalına hematoloji adı verilmiştir. Kan hücrelerinden oluştuğu için sürekli hareket halindedir. Kanın koruma, savunma, taşıma ve düzenleme olarak önemli görevleri vardır. Bu yüzden vücut için kan oldukça fazla önem taşır.

  Kan gruplarının oluşumu

  Kan içerisinde ve alyuvarların üzerinde bulunan proteinler kanın gruplarını belirtmek için bulunur. Bu proteinler A, B ve RH proteinleri olmak üzere 3 çeşide ayrılır. Bu ayrılmalarda sade kendi başlarına kalmayarak kendi aralarında da sekiz çeşit kan grubu oluşturarak kan grubu adlarını oluşturmuş olurlar. Bu gruplar bağışıklık sisteminin üretmiş olduğu antikorlar üzerinde kanda bulunmaktadır. Bunlar A,B ve RH antikoru olarak kısaca açıklanmaktadır. Kanların hiçbirinin yapısında antikorlar ve proteinler yan yana gelmezler. Birbirlerine karışmadan devam ederler. Çünkü biraraya gelirlerse katılaşır ve çökelirler. Kişiler arasında kan alışverişi yapılırken öncelikle alıcı ve vericilerin kanlarındaki protein ve antikorların incelenmesi ve doğru bir sonuca varılması gerekir. Farklı gruplara ait kan taşıyan kişiler arasında kan alışverişi yapılmaz. Sadece AB grubu yani, A,B ve 0 gruplarından genel alıcı olarak bilinen gruplardan lan alabilir. 0 grup içerisinde bulunanlar ise genel verici olarak nitelendirilir. Diğer grupta bulunan tüm kanlara kan verilebilir. Fakat kendisi sadece 0 olan gruptan kan alabilir. Türkiye çapında ençok ihtiyaç duyulan kan grubu A RH pozitif kanıdır. Kan gruplarının uyumlu olması oldukça çok önemlidir. Bir kişiye kan ihtiyacı olduğu zaman karşıdaki kişiye kan verip vermeyeceğiniz doğrultusunu kesinleştirmek için öncelikle kendi kan grubunuzu tam doğru olarak bilmeniz gerekir.

  Gruplar arası kan alışverişi

  • A Grubu, bu grup başka gruba kan veremez. Hem kendi gruplarından hem de 0 grubundan kan alabilirler.
  • B Grubu, olarak bulunan grup A grubu gibi başka gruba kan veremezken, hem kendi grubunda bulunan hem de 0 grubundan kan alabilme özelliğine sahiptir.
  • AB Grubu, genel alıcılar olarak adlandırılırken aynı zamanda bu grup, herkesten kan alabilir ve olumlu sonuçlanabilir.
  • 0 Grubu, genel verici olarak adlandırılmış olup aynı zamanda bu grup, belirli miktardaki her gruba kan verebilme özelliğine sahip olmaktadır.
  • RH Etkeni, anne ve babada bu etki uyuşmazlık oluşturursa, ölüm tehlikesine yol açabilir ve aynı zamanda tehlikeli olarak çocukta sakatlanma olabilir.
  Kan Uyuşmazlığı
  Bu uyuşmazlık da anne adayı RH(-), baba adayının kanının da RH pozitif olması gibi durumlarda RH anlaşmazsızlığı yani kan uyuşmazlığı adı verilmektedir ve kesinlikle doktor kontrolü içerisinde bebek düşünülmesi gerekir.