Kan Grupları Neden Vardır?

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve webkolik tarafından 6 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Neden Farklı Kan Grupları Vardır?

  İnsanlarda Kan Grupları Neden Farklıdır
  Bedenimizde hayatımız boyunca hiç durmaksızın çalışan bir kas var.Bu tek bir kastan oluşan kalbimiz, nefes aldığımızda oksijeni akciğerlerimize alır.Kalbimiz ayrıca kan dolaşımını sağlar ve kanı vücudumuzdaki damarların her tarafına pompalar. Bir dakika kadar sürede ciğerlerimizin aldığı havayla kalbin pompaladığı kan aynı hacimdedir. Yani 6 litredir. Heyecan, korku hallerinde aciğerlerin alıp verdiği hava, kalpte kan kapasitesini aşıyor. Şimdi gelelim kan grupları hakkındaki bilgilere. Evet nasıl olurda kan insandan insana farklı oluyor? Hatta bir birleri ile hiç uyuşmuyor?

  [​IMG]

  İnsanların kan grupları doğmadan önce genetik olarak saptanmıştır. Kanımızda mikropları tespit edip bunlarla savaşan hücrelerimiz olan akyuvarlar vardır. Ayrıca kırmızı kan hücreleri, başka deyimle alyuvarlar vardır. Bu alyuvarlar yalnızca 120 gün kadar yaşar.. Bu yüzden vücutta durmaksızın alyuvar üretilir. Ortalama olarak bir yaşam sürecinde insanların vücudunda yarım tondan fazla alyuvar üretildiği tesbit edilmiş.. Bu alyuvarların yüzeylerinde ‘antigen’ adı verilen proteinler ve lipidler bulunur. İşte bu antigenlerin varlığı veya yokluğu da kan gruplarımızı belirler.

  Bilinen 300 kan grubu vardır.Bu gruplamada kanlar A, B, AB ve 0 (sıfır) olmak üzere dörde ayrılırlar. İnsan dışındaki canlılarda yani hayvanlarda farklı kan grupları vardır. Mesela domuzlarda 16, ineklerde 12, köpeklerde 7, kedilerde ise 2 farklı kan gurubu tespit edilmiştir.

  Bu gruplar bazıları birbirleri ile uyumlu olabilir ve diğer gruba kan verebilir veya alabilir.Uyumsuz gruplarda ise karşı tarafın savunmacı konumundaki antigenleri, gelenleri düşman gibi görüp kanda pıhtılaşma meydana getirir. Ayrıca böbrek rahatsızlıklarına hatta ölüme sebep olabilirler. Savaş gibi kan ihtiyacının yoğun, test zamanının az olduğu zamanlarda, kan bankasında mümkün olduğunca çok sıfır grubu kan depolanır.Aşağıda kim kimden kan alabilir, kim kime kan verebilir bakalım.
  [​IMG]

  Kan grubu --> Kanın alınabileceği grup --> Kanın verilebileceği grup

  • A --> A, 0 --> A,
  • AB B --> B, 0 --> B, AB
  • AB --> A, B, AB, 0 --> AB
  • 0 --> 0 --> A, B, AB, 0

  Burada gördüğümüz biçimde;
  0 grubu ise herkese kan verebilmekte,
  AB grubu herkesten kan alabilmektedir.
   

 2. Cevap: Kan Grupları Neden Vardır?

  Kan guruplarını tanımlarken Rh+ ve Rh- diye sınıflandırma yapılmaktadır. Kan grupları üzerinde çalışmalar sürerken bazı insanların kanlarında bulunan alyuvarlarda Rhesus faktörü adı verilen bir maddenin varlığı ortaya çıkarılmıştır. Rhesus faktörü kısaca Rh faktörü olarak belirlenmektedir. İnsanların % 85'inde Rh faktörü pozitif (+) olarak vardır. İnsanların % 15'inde ise Rh faktörü yoktur ve bu insanlar Rh (-) negatif olarak belirlenir.