Kan uyuşmazlığı durumunda ne yapılması gerekir?

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve webkolik tarafından 16 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici


  Kan uyuşmazlığı durumunda neler yapılması gerektiğini çeşitli kaynaklardan araştırarak bilginize sunuyoruz.
  Halk arasında bilinenin aksine, kan uyuşmazlığı karı-koca arasında değil, gebelik döneminde anne ile karnındaki bebeğin arasında meydana gelen bir durumdur. Kan uyuşmazlığının nasıl ortaya çıktığını anlamak için kan grupları ile ilgili olarak araştırma yapmak gerekir.

  Kan uyuşmazlığının sonuçları ağır olabildiğinden Rh - anneler için koruyucu bazı önlemler alınması gereklidir. Bir anne adayı eğer Rh - kana sahipse ilk doğum, kürtaj ya da düşüğünden hemen sonra, kendisine özel olarak hazırlanmış bir serum verilir. Bu serum annenin kanına bebekten geçmiş olabilecek Rh + bebek kan hücrelerine karşı bağışıklık sisteminde tepki oluşmasını engeller. Bu serum, anne kanına bebekten geçmiş olan Rh + kan hücrelerini yok eder. Annenin bağışıklık sistemi böylece antikor üretmez.

  Rh - anne ile Rh + babanın çocukları Rh ya da Rh + olabilir. Eğer anne ve baba her ikisi de Rh - iseler genetik kurallara göre Rh + bebekleri olamaz. Bu durumda anne ile bebek arasında kan uyuşmazlığı görülme ihtimali yoktur.