Kanda Hct Düşüklüğü Ne Anlama Gelir

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Demir tarafından 1 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Kanda Hct Düşüklüğü ne demek

  Hematokrit testi tahlil raporlarında,kısaltılmış şekli olan hct olarak gözükür.Hematokrit,kandaki alyuvarların (eritrositler)(Rbc) işgal ettiği hacmin total hacime oranı olarak bilinir.Bu nedenle oransal bir değer olduğu için % (yüzde) olarak belirtilir.Normal hematokrit değeri kadında ve erkekte cinsiyete göre farklılık göstermektedir.Örnek vermek gerekirse erkeklerde normal hematokrit değeri yetişkinler için % 41-53 dür.Bunun anlamı ise yetişkin erkeklerde 100ml kanda 41-53 ml eritrosit (kırmızı küre) bulunması demektir.Hematokrit değeri ,en sık olarak anemi(kansızlık) şüphesinde tanı koymak amaçlı değerlendirilen bir testdir.
  Hematokrit testinin erkek ve kadınlarda,yaş gruplarına göre olması gereken normal değerleri ve hangi durumlarda düşüp yükseldiği aşağıda belirtilmiştir.
  Erkek Kadın

  13-15 yaş %37-49 %36-46
  16-50 yaş %40-53 %36-46
  >50 yaş %41-53 %36-46

  Hematokrit testi klinikte sıklıkla anemi, kan kaybı, polistemi gibi durumların değerlendirilmesinde kullanılır.

  Hematokrit Testinin Yüksek Çıktığı Durumlar
  Polistemi(kan hücrelerinin fazlalığı), egzersiz, hemokonsantrasyon (dehidratasyon, yanık, aşırı kusma, intestinal obstrüksiyon ) ve yüksek rakımda yaşayan kişilerde

  Hematokrit Testinin Düşük Çıktığı Durumlar
  Anemi ve yatar pozisyonda Hct değeri düşer. Ayrıca saat 17.00-07.00 arasında ve yemeklerden sonra da Hct düzeyinde %10’luk bir düşme olabilir.