Kanın pıhtılaşması nasıl gerçekleşir?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Zakkum tarafından 17 Ocak 2013 başlatılmıştır.


 1. Kanın pıhtılaşması ile ilgili bilgi

  Kanamanın durdurulmasında en etkili olay pıhtılaşmadır. Plazma proteini olan ve eriyebilen özellikteki fibrinojenin trombin tarafından ipliksi proteinlere dönüştürülerek fibrin hâline gelmesine pıhtılaşma denir. Fibrin kan damarı duvarındaki hasar çok büyük ise 1- 2 dakika küçük ise 15- 20 saniye içinde oluşur. Pıhtılaşmada sırasıyla gerçekleşen 3 mekanizma etkilidir.
  Trombositler tarafından protrombin aktivatörü olan tromboplastinin salgılanması.
  Oluşan tromboplastinin Ca++ iyonlarının beraberliğinde protrombinden trombin oluşturması.
  Meydana gelen trombinin fibrinojeni fibrin ipliklerine dönüştürmesi.

  Sırasıyla gerçekleşen bu 3 mekanizma sonucunda oluşan fibrin iplikleri kan hücrelerini ve diğer maddeleri de içine alarak birbirine yapışır. Oluşan bu kitleye pıhtı adı verilir. Kan pıhtısı damarın zedelenen yerini kapatarak kanamayı engeller.

  Trombinin ön maddesi olan protrombin bir plazma proteinidir. Protrombin K vitamininin yardımı ile karaciğerde yapılır. K vitamini eksikliği protrombin yapımını engelleyerek protrombin düzeyinin düşmesine ve kanamaya neden olur. Böylece kanama kolaylaşırken kanamanın durması da zorlaşır.

  Kanın pıhtılaşmasında pıhtılaşma faktörleri adı verilen 13 faktör görev alır. Bu faktörlerden birinin eksikliği kişilerde pıhtılaşma mekanizmasının yetersizliği durumu en ufak travma veya yaralanmalarda aşırı kan kayıplarına neden olmaktadır.