Kanuni Sultan Süleyman Dörtlemesi Kitap Özeti

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Yavuz tarafından 28 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Tiyatro Eserleri Kanuni Sultan Süleyman Dörtlemesi Kitap Özeti

  Kanuni Sultan Süleyman Han Dörtlemesi Kitap Özeti Kısa​

  Kanuni Sultan Süleyman Osmanlının öne çıkan padişahlarındandır. Kanuni Sultan Süleyman isminde geçtiği gibi devlet yönetiminde bazı kanunlar düzenlemiş ve yasa çıkarmıştır. Kanuni Sultan Süleyman yaptığı değişiklikleri dönemin büyük alimlerinden Ebu Suud Efendiye danışıp, fetva aldıktan sonra karara bağlamıştır. Kanuni Sultan Süleyman Dörtlemesi Kitap özeti kısaca şöyledir.

  Topkapı Sarayında Hasbahçe. Burada her şey Valide Sultan' ın buyruğundadır. Daye Hatun'a 3 yeni cariye getirilir. İçlerinden biri çok farklıdır ismi Roksolan'dır. Daye Hatun kızı çok beğenir ve kızla dertleşir. Havze Hatun, Gülbahar'ın oğluna olan ilgisizliğinden şikayet etmektedir. Havze Sultan Süleyman'ın annesidir. Onun mutlu olmasını ister. Hünkarın arz odasında Süleyman ile İbrahim vardır. İkisi de aynı yaşta olup, İbrahim ağa Süleyman'ın has odabaşısıdır. Süleyman ülke sorunlarından bunalmış bir şekilde İbrahim' le dertleşir. Hafze Sultan üst üste gelen ölümlerden dolayı insafa gelir. Planladığı oyunu oynamak istemez. Daye Hatun' a bunu açıklar ve Roksolan'a yüzüğünü hediye eder. Hürrem bununla yetinmez. Daye Hatun Havze Sultan'ın söylediklerini Hürrem'e bildirir. Hürrem buna çok üzülür. Ölümü bile göze alarak Süleyman'ın karşısına çıkmaya karar verir.

  Hürrem ve Kanuni bir süre sonra evlenirler. Aradan 10 yıl geçer. Dört çocukları olmuştur. Hürrem çok hırslı ve inatçı bir kadındır. Gerçekleştirmek istediği iki planı vardır. İlki Süleyman'la nikah ikincisi ise Süleyman'dan sonra Al-i Osman'ın başına kendi çocuklarından birinin geçmesiydi. Bunun için de İbrahim Ağa'nın ölmesi gerekiyordu. Halk Süleyman'ın siyasetini beğenmemekteydi. Savaşlar ve taht kavgaları halkı bunaltmıştı. Halkın içine birileri tarafından fitne sokulmuştu. Bu da hiç hoş değildi. Şehzade Mustafa Amasya Sancağını yönetmekteydi. Kanuni Sultan Süleyman'ın İran Şahı Tahmasp'ın üzerine saldırması için yolladığı orduda da bu fitneler etkili olmuş ve ordunun bir kısım askeri Sokullu Paşa'nın emrine karşı çıkmıştır. Ordu ikiye bölünür. Bu durum Kanuni'yi çok fazla üzer. Hürrem Sultan aradığı fırsatı ele geçirir ve Süleyman'ın Şehzade Mustafa'ya karşı cephe almasına neden olur. Böylece Kanuni, Şehzade Mustafa tarafından ihanete uğradığını zanneder.
  (alıntı)

  Kanuni Sultan Süleyman Dörtlemesi kitabı Orhan Asena tarafından yazılmış, 1998 yılında Türkiye İş Bankası Yayınları da bastırılmıştır. Tarihsel değeri kişisel kanaatler kapsamındadır. Orhan Asena 1922 Diyarbakır doğumlu bir tiyatro ve oyun yazarıdır.