Kapanmış Telefonlar Nasıl açılır?

Konusu 'Akıllı telefonlar' forumundadır ve Elif tarafından 1 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Yurt dışından alınan telefonlarda Türkiye'de başlatılan bir uygulama ile Pasaport üzerine İMEİ Kaydı yapılması zorunluğu bulunmaktadır. Aksi halde Telefonlar kapanabilir. Kapanmış Telefonlar bazı yöntemlerle açılır. Ancak, kaçak olarak ülkemize sokulan bu telefonların önüne geçmek amacıyla başlatılan bir uygulama genel olarak aşağıdaki şartlarda yapılmaktadır.

  Pasaport üzerine İMEİ Kaydı yapılmadan başka telefonların İMEİ Numaralarını yeni telefona eklemek koşuluyla Yasal Olmayan yollardan İMEİ Düzenlemesi yapılabilir.

  Fakat bu şekilde yapılan işlemlerde dahi birkaç ay içerisinde tekrar İMEİ Sorunu yaşamanız mümkündür. Yasal anlamda bir garanti yok. Pasaport Üzerine İMEİ Kaydı yaptırılmaktır. Diğer işlemlerin yasal geçerliliği maalesef yoktur.


  Pasaport Üzerine İMEİ Kaydı İçin Aranan Şartlar:
  1. İMEİ Kaydı yapılacak olan pasaportun ülkeye giriş tarihi 30 Günden eski olmamalıdır. Yani son giriş tarihi son bir ay içinde olmalıdır.
  2. İMEİ Kaydı yapılacak Pasaport üzerinde mutlaka giriş mührü olmalıdır. Mühür yoksa ve okunmuyorsa Emniyet Müdürlüğünden Ülkeye Giriş Tarihi ile ilgili bir kağıt alınması gerekir.
  3. İMEİ Kaydı yapılacak Pasaport ile son 2 yıl içerisinde başka Telefon Kaydı yapılmamış olmalıdır. Kayıt yapılan Pasaport üzerine 2 yılda bir yeni kayıt alınabilir.
  4. Telefon ülkeye giriş yapıldıktan sonra 1 Hafta ila 1 Ay gibi bir sürede Kullanıma Kapanabilir.
  5. Bir kez İMEİ kaydı yapılan telefon sonraki yıllarda dilediği kadar ülkeye giriş ve çıkış yapabilir. Yeniden İMEİ Kaydı gerekmez.
  6. İMEİ Kaydı yapıldıktan sonra firmanın size verilen kağıdı saklamanız gerekmektedir. Bu sayede kaydınızın sorunlu bir duruma düşmesi durumunda yasal işlem yapabilirsiniz.
  7. İMEİ Kaydı yaptırdığınız firmalar belirli bir ücret karşılığı bunu yapmaktadır. Bu ücret 5 TL’den başlamaktadır. Birçok firma 10 TL ödeme ile bunu yapmaktadır.
  8. İMEİ Kaydı için başvuruda bulunurken Pasaportun Orjinali, Pasaport Sahibinin Kimliği ve Telefon İMEİ Kodu yanınızda olmalıdır. Aksi taktirde işlem yapılmayacaktır.
  9. İMEİ Kaydından sonra Kapanan telefonlar max. 5 iş günü içerisinde açılır. Kapanmamış telefonlar sorunsuz kullanılmaya devam edilebilir.