Kar Neden Beyaz Renklidir

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Nehir tarafından 6 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Kar Neden Beyazdır

  Kış aylarında gece yağan karın ardında sabah dışarı çıkıp baktığımızda her yerin bembeyaz olduğunu görürüz. Karı oluşturan bir çok buz kristali beyaz renkli bir şekilde gözümüze gözükür. Peki karın rengi neden kırmızı değil de beyaz? Yada çimenlerin rengi neden sarı değil de yeşil?

  Meyvelerin renkleri, bitkilerin renkleri, karın rengi ve diğer gördüğümüz cisimlerin renkleri için ortak bir açıklama vardır.

  Işık, içinde bir çok farklı frekansı barındırır.Işık tayfı ya da spektrum olarak da adlandırılan bu kümenin içindeki her rengin titreştiği bir frekans aralığı bulunur. Işığın düştüğü yüzeydeki elektronların da titreşme frekansı bir maddeden diğerine göre farklıdır. Elektron, kendisine yönlenen ışık frekansını kendi titreşimine paralel olanları yutar ve uyumlu olmayanı da geri gönderir.

  İşte, elektronun yutamadığı renk bize maddenin rengi olarak görünecektir.

  Daha basit bir anlatımda; elma kırmızı görünür, çünkü elma yüzeyindeki parçacıklar ışıktaki renklerin çoğunu yutar ve sadece kırmızı ışığı geri bırakır. Bu durumda gözümüze yansan rengi kırmızı olarak görürüz.

  Benzer şekilde, bir kar kristalinin üzerine gün ışığı düştüğünde gün ışığı kar kristali elektronları tarafından hiç emilmez ve defalarca kristalin içinden geriye doğru çoğalır ve geri yansır. Böylece, ışık tayfının içindeki tüm renkler bir araya gelecek ve kar bize “beyaz” olarak görünecektir.