Kar yağışının yararları nelerdir?

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Demir tarafından 16 Ocak 2014 başlatılmıştır.

  1. Kar yağışının faydaları nelerdir?

    Uzmanlar toprak tarafından yavaşça emilen kar ve kar sularının, bitkiye su ihtiyacı bakımından büyük fayda sağladığını belirtti. Uzmanlar, karın bunun yanı sıra yeraltı sularının hacminde de artışa neden olduğunu kaydetti.

    Afyon Tarım il Müdürü Zekeriya Erdurmuş, ayrıca kar suyunun topraktaki potasyum, kalsiyum, demir gibi mineralleri çözerek bitkilerin kolayca istifade etmesini sağladığını söyledi. Toprakta bol miktarda mineral bulunsa bile, bitki köklerinin bunları alabilmesi için çözünmüş halde olmaları gerektiğini belirten Müdür Erdurmuş, kar suyu bu minerallerin kolayca çözünmesini sağladığını bildirdi...

    Son günlerde yağan kar yağışı bitkilerin su ve vernalizasyon ihtiyacını karşılaması bakımından çok önemli olduğunun altını çizen Erdurmuş, "Karın bitkilere su sağlamadaki etkinliği, su muhtevası ve erime şartlarına bağlıdır. Kıştan sonra havaların yavaş yavaş ısınmasıyla birlikte eriyen kar suları toprak tarafından iyice emilir. Toprak tarafından yavaşça emilen kar suları bitkiye su ihtiyacı bakımından büyük fayda sağlar." dedi.