Kara Yosunları Hakkında Bilgi

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 14 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Kara Yosunları


  Kara Yosunları,
  Yosun karada ve suda üreyebilen canlı organizmalara verilen addır. Yosun bitkiye benzesede diğer bitki türleri gibi kök, gövde ve yaprağı yoktur. İpliksi bir yapıya ve yeşil bir renge sahiptir. Yosun karaya göre suda daha çok ürer. Ama yosunu karada da görebiliriz. Özellikle nemli bölgelerde ürer. Evet karada ve suda üreyen yosun türleri vardır. Biz bugün kara da yetişen yosun türünü incelemeye alalım.

  Kara yosunu: Kara yosununu çevremizde sıklıkla nemli olan yerler de görebiliriz. Kara yosunu topraktaki su ve minerali emerek ipliksi yapıda olur. Kara yosunu başlangıç da yeşil olur. Daha sonra zaman geçtikçe kahverengi rengini alır. Bunun nedeni ise sporlanmanın etkisinden olur. Kara yosunlarını bir çok yerde görmek mümkündür. Ağaçların gövdelerin, taşların üzerinde, yani nemli olan her yerde görmek mümkündür. Bazı yosun çeşitlerini çölde de görebilirsiniz. Yapısından dolayı bazı yosun çeşitleri çöl hayatına uygun şekildedir.

  Kara yosunu şekli bakımından bitkiyi anımsatır. Ama diğer bitkiler gibi dal ve gövdesi yoktur. Gövdesi yere yapışık ve ipliksi yapıdadır. Gövdesinde yapraklar bulunmaz, ama bazı türlerinde tomurcuklar görülebilir.