Karadeniz Bölgesi Gelenekleri ve Yöresel Oyunları Hakkında Bilgi

Konusu 'Eğitim Desteği' forumundadır ve Ayaz tarafından 8 Aralık 2014 başlatılmıştır.

  1. Karadeniz Bölgesi Gelenekleri ve Yöresel Oyunları Nelerdir

    Neşeli ve bir o kadar da sempati toplayan Karadeniz bölgesi, evliliklerin genellikle yakın çevreden yapıldığı bir anlayışa sahiptir. Doğu bölgelerinde yer aldığı kadar zorlayıcı olmasa da Karadeniz bölgesinin bazı alanlarında beşik kertme gibi anlayışlar söz konusudur. Ayrıca evlilik ya da isteme merasimi öncesinde hem erkek hem de kızın aile yapısı, geçmişi ve diğer bilgileri araştırılmaktadır.
    Yöresel giyime göz atıldığında kadınlar genellikle sade ya da çiçek desenli kıyafetler ve örtüler kullanmaktadır. Bölgede kadınlar çoğunlukla uzun entari giyer kırmızı, siyah gibi renklerde peştamal bağlar. Erkeklerde ise günümüzde pek görülmüyor olsa da kara şayaktan yapılma bir başlık bulunmaktadır. Zıpka ismi verilen pantolonlar ve sabuk ismi verilen çizmeler oldukça yaygındır.
    Bölgede bulunan yöresel oyunlarda halk müziği, folklor ve halk oyunlarının Kafkas esintileri taşıdığı görülmektedir. Bölgenin başta gelen oyunlarından ilki horon olup Hemşin horonu ve Rize titremesi oldukça popülerdir. Bunlar dışında İki Ayak, Sıçrama ve Sallama gibi oyunlarda oynanmaktadır.