Karadeniz Bölgesi İklim ve Bitki Örtüsü Kısaca

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Bahar tarafından 8 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Karadeniz Bölgesinin İklim ve Bitki Örtüsü

  Karadeniz Bölgesi’nin kıyı kesiminde Karadeniz iklimi özellikleri görülür. Buralarda yaz mevsimi serin, kışlar ılık geçer. Yıllık sıcaklık farkı azdır. Her mevsim yağış vardır. Bölgedeki yağışın büyük çoğunluğu deniz üzerinden gelen nemli rüzgarların yamaç boyunca yükselmesi sonucu meydana gelen yamaç yağışlarıdır. Bu yağışların miktarı, dağ sıralarının kıyıya yakın ve yükseltinin fazla olduğu Doğu ve Batı Karadeniz bölümlerinde fazla, dağların kıyıdan uzak, yükseltinin az olduğu Orta Karadeniz Bölümü’nde azdır.
  Bölgede nem oranı yıl boyunca fazladır. Bu durum bulutluluk oranının fazla, güneşlenme süresinin az olmasına neden olmuştur. Bölgede hemen her dönem sis görülür.
  Türkiye ormanlarının 1/4’ü burada yer alır. Kıyı kesiminde yer alan bu ormanlar yağışın azaldığı ve karasallığın arttığı iç bölgelerde ortadan kalkar ve yerini bozkır alır.
  Örnek Soru:
  Bir coğrafi bölümün çeşitli yöreleri arasında iklim ve bitki örtüsü bakımından farklılık görülebilir.
  Aşağıdaki bölümlerin hangisinde bu farklılık diğerlerindekine oranla daha belirgindir?
  A) Güney Marmara B) Doğu Karadeniz
  C) Yukarı Kızılırmak D) Kıyı Ege
  E) Orta Karadeniz
  (OSG 1995)
  Çözüm
  Yer şekillerinin çok dağlık ve engebeli olması Doğu Karadeniz Bölümü’nde birbirinden farklı yörelerin oluşmasına neden olmuştur. Bu durum bölüm içinde farklı iklim ve bitki örtüsünün ortaya çıkmasını sağlamıştır.
  Cevap :B
  Akarsu ve Göller
  Bölge, akarsu bakımından zengindir. Kuzey Anadolu Dağları’nın denize dönük yamaçlarından kaynağını alıp Karadeniz’e dökülen akarsular kısa boylu ve hızlı akışlıdır. Bölge dışından kaynağını alıp Karadeniz’e dökülen akarsular Kuzey Anadolu Dağları’nı derince yarıp boğaz vadiler oluşturmuştur. Kaynağını iç bölgelerden alan akarsular uzun boylu ve karma rejimlidir. Bölgedeki akarsuların rejimleri diğer bölge akarsularına göre düzenlidir.
  Bölgenin doğusundaki Çoruh nehri su sporları için elverişlidir.
  Bölge akarsu bakımından zengin olmasına karşılık göl bakımından fakirdir. Bölgede yer şekilleri büyük göllerin oluşumunu engellemiştir.