Karadeniz Bölgesindeki Tarımsal Ekonomik Faaliyetler Hakkında Bilgi

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Demir tarafından 14 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Karadeniz Bölgesindeki Tarımsal Ekonomik Faaliyetler Nelerdir

  TARIM ve HAYVANCILIK : Bölgenin tarım koşullarına bakıldığı gün engebelik alanların genişçe yer kaplaması , yağış miktarının bol olması ılıman bir iklim görülmesi tarım ürünlerinde çeşitliliği ve verimi etkilemektedir . Yağışın bol olmasından dolayı nadasa bırakılan topraklar oldukça azdır .

  Çay : Bol nem ılık ve yağışlı ortam ile gölgeleri iklim özelliklerine sahip yerlerde cazip yetişme imkanlar bulunmaktadır . Kışlar ılık geçmelidir , bu aylarda görülebilecek don olayları bitkiye kayıp verir . Yurdumuzda en güzel yetişme şartlarını Doğu Karadeniz Kısmında bulmuştur . Bu Sabah Rize enbaşta olmak üzere Ordu’dan Gürcistan sınırına civarında kalan sahil kesimde tarımı yapılmaktadır . Yurdumuzda çay tarımı Cumhuriyetin ilanından bir sonra başlamıştır ( 1924 ) . Çay tarımının tamamı Karadeniz bölgesindedir .
  Karadeniz bölgesinde yaz yağışlarının görülmesi , zengin bir bitki örtüsünün olmasından dolayı bilhassa bölgenin doğu kesimlerinde büyük baş hayvancılık yapılmaktadır . Batı Karadeniz kısmında ise Bolu ve Etrafında kümes hayvancılığı yaygındır .
  MADENLER ve SANAYİ : Karadeniz Bölgesinde çıkarılan yeraltı maden çeşidi azdır . Batı Karadeniz Kısmında Zonguldak ve etrafında taşkömürü yatakları , Kastamonu ( Küre ) bakır yatakları , Merkez Karadeniz’de Havza , Çeltek ve Merzifon etrafında linyit , Doğu Karadeniz kısmına ise Artvin ( Murgul ) bakır , ve Giresun ( Espiye ) ‘da bakır çıkarılır .
  Bölgedeki sanayi tesisleri ise : Safranbolu : ağaç işleri , kereste fabrikası Çaycuma : kağıt fabrikası Taşköprü : Kağıt fabrikası Samsun:sigara fabrikaları , tarım aletleri fabrikası , Murgul: bakır işleme atölyeleri Turhal: şeker fabrikası Giresun ( Aksu ) : kağıt fabrikası , fındık ve çay işleme tesisleri , Rize: çay fabrikaları