Karagöz Balığı Özellikleri

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve webkolik tarafından 4 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici  Karagöz Balığı nedir özellikleri nelerdir

  [IMGALT=http://img.webokur.net/upl/uploads/karagoz-baligi-ozellikleri-53323.jpg]karagoz-baligi-ozellikleri-53323[/IMGALT]

  Karagöz balığının vücudu yüksek, sırt profili yanlardan basık olması nedeniyle neredeyse yuvarlak disk görüntüsündedir. Vücudunun tümü iyi intibak etmiş iri pullarla kaplıdır, sırt yüzeyi sert, uzun ve tek parçadır.
  Ön tarafta batıcı dikenler vardır ama bunlar tehlikeli değildirler. Yan yüzgeçleri oldukça uzun anal yüzgecide sırt gibi tek parça ve kuyruğa kadar uzanır. Kuyruk yüzgeci yumuşak olup iyi gelimiştir.
  Yüzgeçlerin rengi esmerdir, sırt profili gelimiş olup yüzgeçlerinin avantajıyla çok hareketli ve yüksek manevra kabiliyetindedir.
  Karakteristik olarak özelliği başının hemen gerisinde ve kuyruk yüzgeç boğumunun üzerinde olmak üzere iki adet siyah benek bulunur.
  Renk olarak sırtında esmerce, yanları açık, karnı beyazdır ve sırtından kuyruğuna doğru birkaçtane parlak gümüşi hat uzanır.
  Başı ufakca olup gözleri normal büyüklükteddir.
  Ağzı küçük fakat çenesi çok kuvvetlidir. Tüm çenleri batıcı, konik ve öğütücü sert dişlerle kaplıdır, dişleri kesici değildir fakat takımı keserek olta iğnelerini açabilir hatta kırabilirler. Özellikle ön dişleri koyun dişlerini andırır.
  Karagöz balıkarı midye gibi kabuklu yumuşakçaları kırıp açabilir hatta bitkilerle beslenebilirler. Tabiri caizse ekmeğini taştan çıkartırlar desek yeridir.
  Karagöz balıkları kış aylarında 160 metreye kadar çekilebilirler ve yaz aylarında 50 metreler derinliklerde rastlanmıştır. Genelde sürüler halinde gezerler. 45 cm boyları 15 kğ ağırlığı olanlara rastanmıştır fakat normalde ortalama 15-25 cm olduğu bilinmekte olup 10-12 yıl yaşadıkları tesbit edilmiştir.