Karagöz ve Hacivat Kimdir Kısaca Hayatı

Konusu 'Araştırma' forumundadır ve Nehir tarafından 23 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Karagöz İle Hacivat Kimdir Kısaca Hayatı

  Karagöz ile Hacıvat’ın gerçekte yaşayıp yaşamadıkları belli değil . Aslına Bakarsanız Karagöz ile hacivat bir efsanedir . Ne zaman ne ile ortaya çıktıkları ile ilgili kesinlikle veriler ve belgeler yoktur . Ancak efsaneye yönelik ;

  Karagöz ve Hacıvat Bursa’da Ulucami’nin imalatı esnasında çalışan 2 işçidir . Karagöz demirci ustası , hacıvat ise duvarcı ustasıdır . İnşaatın yavaş ilerlemesinden sorumlulukları kalan tutuldukları amaçlı idam edilmişlerdir .
  Karagöz ve Hacivat taklide ve karşılıklı konuşmaya dayanan , 2 boyutlu tasvirlerle bir perdede oynatılan gölge oyunudur . Karagöz oynatıcısına kurgusal , hayalbaz denir . Yardımcıları çırak , yardak , dayrezen , sandıkkar’dır . Oyunda konuşmaların değişmesi baş hareketleriyle yapılır .
  Bu 2 karakterin sahiden yaşayıp yaşamadığı , yaşadıysa nerede ne ile içinde bulunduğu kesinlikle olarak bilinmemektedir . Anlatılanlar rivayete dayanır , zira sahiden yaşamış olsalar dahi genellikle bahsedilen dönemde tarih kitaplarına girecek civarında mühim bulunmamışlardır . Halkbilimciler Karagöz’ün bir takım oyunlarda Çingene olduğunu kendisinin ağzıyla itiraf etmesi , Bulgar gaydası çalması ve Evliya Çelebi’nin tanıklığına dayanarak Bizans imparatoru Konstantin’in Çingene seyisi Sofyozlu Bali Çelebi olduğunu ileri sürmektedir .
  Bir başka rivayet ise Hacı İvaz Ağa veya halka mal kalan adıyla Hacivat ve Trakya’da yer alan Samakol köyünden demirci ustasıKaragöz , Orhan Gazi devrinde Bursa’da yaşamış cami yapımında çalışan 2 işçidir . Kendileri çalışmadıkları buna benzer başka işçilerin de çalışmasını engellemektedirler . Orhan Gazi’nin , ” cami zamanında bitmezse kelleni alırım ” dediği cami mimarı , caminin zamanında bitmemesine Karagöz ve Hacivat’ı şikayet eder . Bunun üzerine bu ikili başları kesilerek idam edilir . Karagöz ve Hacivat’ı birçok seven ve ölümlerine birçok üzülen Şeyh Küşteri , ölümlerinin sonrasında kuklalarını yaparak perde arkasından oynatmaya başlar . Bu sayede Hacivat ve Karagöz tanınır .