Karayipler Hakkında Bilgi Kısa

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 28 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Karayipler

  Karayipler; Florida eyaletinin güneyinden başlayarak Güney Amerika'ya ve Venezuela' ya kadar uzanan kıvrımlı adalardır. Bir çok ada,adacık ve kayalıklardan oluşur. Her biri bir ülke yada sömürgeden oluşur. Karayip adaları el değmemiştir doğa güzelliğine sahiptir. Doğa ile iç içe oluşu dünyanın en zenginlerini tatil yapmak için kendisine çeker. İnsanları buraya çeken bir diğer etkende baharatlı yemekleridir. Yöresel dans ve gösterileri müzikleri ve kokteylleri de adaların olmazsa olmazlarıdır.

  Adaların en belirgin geçim kaynağı turizmciliktir. Bu sebeple de lüks oteller oldukça fazladır. Plaj voleybolu, sörf adalarda yapılan belli başlı tatil sporlarıdır. Dünyanın hiç bir yerinde olmayan pembe kumsalları görülmeye değer bir manzaradır. Adalarda yaşam turistlerle hareketlenir. Özellikle de gece hayatı, deniz sporları, ve çiftler için romantik gecelerin yaşanabileceği düşünülürse neden tatil için seçildiği anlaşılmış olur. Adaların en çok turist gördüğü aylar aralık-nisan ayları arasıdır. Adalarda, ülkemizdekinin tam tersi yaz aylarında şiddetli fırtınalar ve aşırı dalgalar görülür.

  Karayip adalarında Antiller büyük yıkımlara yol açmıştır. Bu antiller büyük antil ve küçük antil olarak ikiye ayrılır. Adalar iklim özellikleri gereği kasırgalar olmaktadır. Adalar tortul kayaçlarla kaplıdır. Denizlerinde mercan birikintileri oldukça fazladır. Turizm sektöründe olmayanlar mercan toplama işi ile uğraşırlar. Doğal kaynak suyu çok azdır. Kireç taşı ve yeraltı suları ile içme suyu ihtiyaçlarını karşılarlar.

  Adalarda bulunan ülkeler arasında en bilindik olanı Küba'dır. Kübalılar dansları samba ile dünya ülkelerinde ilgi ile izlenen takip edilen bir o kadarda neşeli bir kültüre sahiptirler. İspanyolca en çok konuşulan dillerdendir. Bajo dili ve İngilizcede konuşulur.