Karbon Elementinin Özellikleri Nelerdir

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Ayaz tarafından 8 Eylül 2014 başlatılmıştır.


 1. Karbon Elementinin Özellikleri Kısaca

  Karbon sembolü C ile gösterilen çok önemli bir kimyasal elementtir. Dünyadaki tüm hayatın yapı taşıdır. Karbon; hidrojen, azot, oksijen, kükürt ve fosfor gibi diğer bazı elementlerle birlikte dünya üzerindeki canlı hayatı meydana getirir.

  Karbon çok sayıda organik bileşiğe sahiptir çünkü hem kendisi ile hem de diğer elementlerle çok güçlü bağlar oluşturabilir. Tüm canlıların yapısında karbon bulunur. Karbon, atmosferde karbon dioksit gazı olarak bulunur. Kalsiyum karbonat (kireç taşı), karbonun, magnezyum ve demirle bileşenidir. Mars atmosferinin % 96 ı CO2 içerir.

  Karbon doğada üç allotrop formunda bulunur. Amorf, grafit ve elmas. Grafit bilinen en yumuşak malzemelerden biri iken, elmas en sertlerinden biridir. Yakın zamanlarda, karbonun yeni bir formu olan, Bukminsterfuleren, C60, keşfedildi. Bu yeni bir karbon formu bugünkü araştırma laboratuvarlarının ilgi alanlarından biridir.

  Sembolü: C
  Atom Numarası: 6
  Atom Ağırlığı: 12.0107(8) g/mol
  Elektron Sayısı: 6
  Elemet serisi: Ametal
  Periyodik Tablodaki Yeri: 4A

  Maddenin Hali: Katı
  Görünümü: siyah(grafit), renksiz(elmas)
  PERİYODİK TABLO

  Karbonun Elde Edilmesi:

  Karbon doğada grafit ve elmas (fazla olmasa da) olarak bulunur. Suni grafit, silisyum ile kokun reaksiyonu (SiO2) ile yapılır.
  SiO2 + 3C (2500 ° C) → “SiC” → Si (g) + C (grafit)

  Yapay elmas; demir, krom ya da platin gibi bir katalizör yardımıyla, ısı ve basınç (> 125 kbar) altında üretilir. Karbonun yüzeyinde metal erir, grafit tabaka şeklinde çözünür ve daha az çözünür elmas ortaya çıkar.