Karpuz kabuğu denize düştümü karpuzun faydaları

Konusu 'Bitkisel Tedavi' forumundadır ve Yavuz tarafından 6 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. Karpuz yaz mevsimi gıdalarının belki en çok vücuda faydalı olanlarındandır. İçerisinde bulundurduğu B ve C vitaminleri ile %95'nin su olması sıcaklarda kaybettiğimiz su ve enerji oranını dengelemektedir. Kandaki nikotini en iyi taşıyarak temizlediği bilinmektedir. Ayrıca böbrek ve kalbe iyi geldiği söylenmektedir. Fakat karpuzun yemeklerden en az bir iki saat önce aç karnına bolca tüketilmesi bu sayılan faydaları sağlayacaktır. Halk arasında karpuz kabuğu denize düştü denmekle plaj mevsiminin açıldığı anımsatılmaktadır. Eşeğin aklına karpuz kabuğunu düşürme lafının ise konumuzla hiç alakası yoktur.

  [​IMG]
   

 2. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Cevap: Karpuz kabuğu denize düştümü karpuzun faydaları

  Olgunlaşmış Karpuz taze olarak yenir. Karpuzun keleklerinden ise turşu yapılır. Bala zencefil katılıp karpuzla yenirse balgamı söker. Karpuzdan en iyi şekilde faydalanmak için yemeklerden önce ve mümkün olduğunca kabuklarının iç kısmı ile birlikte yemek daha faydalıdır.

  Karpuzun Faydaları


  Çok iyi bir idrar söktürücü olan karpuz, vücuttaki atık maddeleri, bağırsakları ve kanı temizler. Kalbi koruyucu etkisi de vardır. Soğuk algınlığına iyi gelir. Vücuda zindelik, serinlik ve ferahlık verir. Börekleri çalıştırarak böbrek taşlarını ve kumlarını dökmeye yardımcı olur. Kemik gelişimini de destekler.